Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Zysk netto Grupy Recykl w I kwartale 2017 r. wzrósł o 130 proc.

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 19-05-2017, 13:39
26-procentowy wzrost przychodów do 11,2 mln zł, podwojenie zysku na sprzedaży do 1,4 mln zł i wzrost EBITDA do 2,7 mln zł (+34 proc.) to korzystne rezultaty w sezonowo najsłabszym okresie dla Grupy Recykl – największego w Polsce podmiotu prowadzącego działalność w zakresie zagospodarowywania odpadów poużytkowych w postaci zużytych opon.

Na wysokie wyniki wpłynęły m.in. wyższe wolumeny i ceny kordu stalowego, nowe, nieobecne w 2016 r., perspektywiczne źródła przychodów oraz dyscyplina kosztowa  – niższa dynamika wzrostu kosztów w relacji do sprzedaży.

W okresie styczeń-marzec 2017 r. przy wzroście przychodów o 26 proc., koszty działalności operacyjnej były wyższe o 19 proc. Utrzymane zostały niskie koszty jednostkowe wytworzonych produktów i usług dzięki m.in. wzrostowi skali produkcji (nowa linia w Krośnie Odrzańskim). Takie aspekty wpłynęły pozytywnie na marże - rentowność sprzedaży wyniosła w tym okresie 12,4 proc. (vs. 7,9 proc. rok wcześniej), marża EBIT – 15,3 proc. (vs. 11,1 proc.), a marża netto – 9,5 proc. (vs. 5,2 proc.). Sprzedaż GRC wyniosła 11,19 mln zł (vs. 8,91 mln zł rok wcześniej ), EBIT 1,72 mln zł vs. 0,99 mln zł), EBITDA 2,70 mln zł (vs. 2,02 mln zł), a zysk netto 1,06 (vs. 0,46 mln zł).

– W I kw. 2017 r. na bardzo dobre wyniki Grupy Recykl wpłynęły takie czynniki, jak wzrost wolumenu sprzedaży drutu stalowego, realizowanej na wysokich marżach, istotnie wyższa sprzedaż usług recyklingu i odzysku oraz nowe obiecujące źródła przychodów niewystępujących w 2016 r. Mówimy tu o opłatach związanych z zagospodarowaniem zużytych opon oraz o przychodach w zakresie odbioru odpadów innych, niż opony, które po przetworzeniu i zmieszaniu z paliwami własnej produkcji sprzedawane są do odbiorców, co pozwala nam zniwelować spadki cen paliw alternatywnych i granulatów SBR – powiedział Roman Stachowiak, Prezes Zarządu Grupy Recykl S.A.

Struktura przychodów Spółki jest coraz bardziej zdywersyfikowana i tym samym sprzedaż produktów z przerobu opon w I kw. 2017 r. stanowiła 45,20 proc. (wobec 58,11 proc.) i wyniosła 5,06 mln zł (-2,4% r/r). Skala usług odzysku i recyklingu opon w relacji do 1 kw. 2016 r. wzrosła o 65,75 proc. do 1,83 mln zł. Znaczący przyrost odnotowano w segmencie „Pozostała sprzedaż” (1,51 mln zł wobec 0,23 mln zł rok wcześniej).

– Ostatnie kwartały przynoszą przyspieszenie wzrostu Grupy Recykl. M.in. uruchomiliśmy nową linię do recyklingu opon wraz z linią do czyszczenia drutu w Krośnie Odrzańskim. Pracujemy także nad sfinansowaniem rozwoju ogólnopolskiej sieci zbiórki opon. Finalnie spodziewamy się wyższej skali przetwarzanych wolumenów w 2017 r. Chcemy także dalej konsolidować rynek, w związku z tym w przypadku pojawienia się atrakcyjnych celów akwizycyjnych, takich działań nie wykluczamy – dodał Maciej Jasiewicz, Wiceprezes Zarządu Grupy Recykl S.A.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!