Instytut Agroenergetyki: Biogazownia może dać 4,3 mln zł przychodu rocznie
Tylko ze sprzedaży energii elektrycznej oraz dwóch rodzajów certyfikatów (zielone i fioletowe) właściciel biogazowni o zainstalowanej mocy elektrycznej 1 MW może uzyskać 4,3 mln zł przychodu rocznie - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Paweł Kosiński z Instytutu Agroenergetyki.

Powiązane tematy:
Raczej nie możemy mówić o modzie przy inwestycjach sięgających kilkunastu milionów złotych. Za realizowanymi obecnie w Polsce projektami biogazowni stoi kalkulacja ekonomiczna - dla przedsiębiorców rolnych inwestycja w biogazownię wiąże się z wieloma korzyściami.
Przede wszystkim rozwiązanie problemów z odpadami powstającymi na terenie gospodarstwa/zakładu przetwórczego, przetworzenie ich na pełnowartościowy nawóz (osad pofermentacyjny). Należy zauważyć, że osad pofermentacyjny, czyli pozostałość z procesu fermentacji metanowej, charakteryzuje się wieloma zaletami i korzyściami w porównaniu do np. gnojowicy - osad jest zhigienizowany (brak patogenów i zarazków chorobotwórczych), w procesie fermentacji niszczone są też nasiona chwastów. Proces fermentacji powoduje wzrost zawartości związków mineralnych w stosunku do związków organicznych, a składniki mineralne są łatwiej przyswajalne przez rośliny - np. osad pofermentacyjny zawiera ponad 90 proc. amonu azotowego (gnojowica około 48 proc.), który jest łatwiej przyswajalny i trudniej wymywalny.
Ponadto, jest to dodatkowy przychód ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej oraz możliwość sprzedaży ciepła powstającego w wyniku schładzania silnika, w którym spalany jest biogaz oraz schładzania spalin; ciepło może też być wykorzystane na terenie gospodarstwa, co pozwala ograniczyć koszty np. ogrzewania budynków).
Dodatkowym źródłem przychodu jest też sprzedaż świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł. Są to dokumenty świadczące o pochodzeniu energii uzyskanej z OZE, wydawane przez Prezesa Urząd Regulacji Energetyki. Świadectwo posiada indywidualny numer, zawiera informacje o ilości wytworzonej energii, a także czasie i miejscu jej wytworzenia. Tzw. zielone certyfikaty są prawem majątkowym powstającym w wyniku konwersji wydawanych przez Prezesa URE świadectw pochodzenia. Prawa majątkowe związane z certyfikatami (występują w formie zdematerializowanej - zapis elektroniczny w systemie ewidencyjnym) są zbywalne - mogą być sprzedane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) lub na innym rynku regulowanym.
Biogazownie rolnicze mogą też uzyskać inny rodzaj świadectw pochodzenia - dla energii wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji, są to tzw. certyfikaty kogeneracyjne.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.