Czym są właściwie drożdże i jakie mają właściwości?  

Drożdże to mikroorganizmy, zaliczane do królestwa grzybów. Stanowią one źródło wielu niezbędnych dla organizmu związków odżywczych tj. witaminy, składniki mineralne, białko. Dla osób stosujących dietę roślinną, drożdże stanowią źródło witamin z grupy B oraz żelaza. Obecna w nich biotyna odpowiada za prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci. Wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego, gospodarki lipidowej, chronią przed otyłością i cukrzycą. Zawarty w drożdżach cynk, korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz trzustki. Spożywanie drożdży wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, łagodzi stres i poprawia jakość snu.

Czy to prawda, że drożdże są cennym źródłem witamin?

Drożdże są źródłem głównie witamin z grupy B. Znajdziemy w nich także prowitaminę D2.

Czy możemy zatem traktować drożdże jako suplement diety?

Drożdże mogą być spożywane w różnorodnej formie, jako tradycyjna żywność lub w formie ekstraktu, jako suplement diety.

W jakiej postaci włączyć drożdże do codziennej diety, aby optymalnie wykorzystać ich cenne właściwości?

Drożdże najlepiej spożywać w formie jak najmniej przetworzonej, nie poddanej obróbce termicznej, która powoduje straty składników odżywczych, głównie witamin. Możemy stosować je na przykład jako dodatek do koktajli.

Na polskim rynku, od niedawna, dostępne jest mięso drobiowe i jaja oznaczone znakiem jakości Diamond XPC „Bezpieczne z Natury”.  Czym się takie produkty charakteryzują?

Mięso i jaja wyróżnione znakiem jakości Diamond XPC „Bezpieczne z Natury” są wytwarzane przy zachowaniu wszelkich zasad odpowiedzialnej produkcji i określonych kryteriów jakościowych, co przekłada się na zwiększony profil bezpieczeństwa. Konsumenci wybierając produkty oznaczone znakiem jakości Diamond XPC „Bezpieczne z Natury” świadomie minimalizują ryzyko zakażenia Salmonellą ssp. Po spożyciu mięsa drobiowego i jaj. Ponadto żywność taka odznacza się ponad przeciętnymi walorami odżywczymi i jakościowymi.

Czy produkty oznaczone takim znakiem mogą być bezpiecznie spożywane przez dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze?

Drób i jaja oznaczone znakiem jakości Diamond XPC „Bezpieczne z Natury” dedykowane są najbardziej wymagającym konsumentom. Mięso drobiowe ze względu na jego walory odżywcze, skład aminokwasowy, zawartość witamin i minerałów oraz delikatny smak polecane jest do podawania dzieciom od pierwszych miesięcy rozszerzania ich diety. Ponadto, odpowiednio przygotowany drób ma niską wartość energetyczną, jest łatwostrawny oraz nie powoduje podrażnień układu pokarmowego, co ma ogromne znaczenie w diecie osób starszych. Produkty oznaczone znakiem jakości „Bezpieczne z Natury” spełniają najwyższe kryteria jakościowe i charakteryzują się wysokim profil bezpieczeństwa, który minimalizuje możliwość zakażenia Salmonellą ssp. dlatego są szczególnie polecane w diecie seniorów i dzieci

Czym jest Salmonella i dlaczego jest taka niebezpieczna? 

Salmonella to najliczniejszy rodzaj Gram-ujemnych, pałeczkowatych bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. W zależności od gatunku, Salmonella może przyczyniać się do wystąpienia różnorakich objawów chorobowych ze strony organizmu człowieka. Najgroźniejsze powikłania wywołują pałeczki duru brzusznego (Salmonella typhi), które namnażają się jedynie w organizmie człowieka i prowadzą do rozwoju duru brzusznego – bardzo ciężkiej choroby zakaźnej. Za zatrucia pokarmowe (salmonellozy) odpowiada w głównej mierze Salmonella enteritidis. Do głównych objawów salmonellozy zaliczamy nieżyt żołądka i jelit oraz gorączkę. W sprzyjających warunkach, bakteria to może także powodować zakażenia ogólnoustrojowe. Do zakażeń pozajelitowych spowodowanych przez pałeczki Salmonella zalicza się: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR), zapalenie kości i szpiku, septyczne zapalenie stawów, głębokie zakażenie tkanek miękkich oraz zapalenie płuc.