Obiekt Melvitu powstaje na terenie gminy Olszewo-Borki, zajmując powierzchnię ponad 20.000 metrów kwadratowych. W jego skład wejdą między innymi nowoczesne kaszarnie - jęczmienna i gryczana, płatkarnia, mieszalnia musli, hala konfekcjonowania produktów, zaplecze logistyczno-magazynowe i biurowe. Elewator pomieści 15 tysięcy ton ziarna, a miesięczne moce przerobu zbóż przekroczą wielkość 5 tysięcy ton.

Specjaliści wizytujący budowę nie ukrywają podziwu: przyjęte rozwiązania techniczne i organizacyjne, a w ślad za nimi - normy jakościowe odpowiadają najwyższym, światowym wymaganiom.

- Taki był cel naszej inwestycji - mówi Sławomir Kamiński, prezes zarządu Melvitu. - Chcieliśmy z jednej strony podwoić nasze możliwości produkcyjne, a z drugiej pokonać wszelkie bariery jakościowe, oddzielające dotychczas polskich producentów od szczytów światowego rynku. Powstaje zakład, który nie ma swojego odpowiednika w Polsce, a w skali europejskiej będzie jednym z najnowocześniejszych.

Zwiększenie o 40 milionów złotych zaangażowania finansowego Melvitu pozwala rozszerzyć inwestycję o nowe działy produkcyjne - dodaje prezes Kamiński. Powstaje młyn, łuszczarnie do grochu, prosa oraz wszystkich roślin strączkowych. Spółka wdraża nowe technologie pozwalające zwiększyć skalę produkcji i asortyment płatków śniadaniowych - to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obecnie segmentów rynku spożywczego - a także ułatwiające wprowadzenie wielu nowości rynkowych z przeznaczeniem nie tylko na krajowy rynek.

- W strategii Melvitu leży aktywne pozyskiwanie nowych klientów także poza granicami Polski - uzupełnia Sławomir Kamiński. - Temu służą dotychczasowe akwizycje na rynku litewskim oraz nasze kolejne plany związane z budowaniem i zakupem wartościowych brandów oraz rozbudową portfolio własnych produktów.

Na swój sposób przekraczamy barierę niemożliwości: polskie produkty zbożowe, pochodzące tak jak nasze: z własnych upraw, nie mogły do tej pory przebić się w Europie pod własnymi markami. Powód był zawsze ten sam: usiłowano nam wmówić, że nie spełniamy norm najwyższej jakości końcowego produktu… Postanowiliśmy złamać tę barierę. Będziemy w stanie konkurować z każdym liczącym się producentem płatków i kasz na kontynencie. To jest zgodne z naszą misją: dla nas liczą się tylko najwyższe standardy i najpoważniejsze wyzwania.

Inwestycja Melvitu w dobrym tempie dobiega końca. Specjalistyczne ekipy montują linie technologiczne, trwają prace wykończeniowe w części zakładu stanowiącej kompleks magazynowo-elewatorowy, wkrótce rozpocznie się ostatni etap projektu - testy produkcyjne. Kompleks w Olszewie-Borkach będzie oddany do eksploatacji sukcesywnie do końca 2013 roku.