Uprawa jęczmienia na kaszę i płatki
- Autor: Nasza Rola, prof. dr hab. Kazimierz Noworolnik, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach
- Data: 04-08-2008, 16:06

Stosunkowo małe zużycie nawozów i pestycydów w Polsce, w porównaniu z Europą Zachodnią czy Stanami Zjednoczonymi, wskazuje na ewentualną możliwość eksportu w przyszłości proekologicznych produktów przerobu jęczmienia. Dlatego można liczyć na zwiększenie zapotrzebowania na kaszę jęczmienną o wysokich walorach odżywczych.
Jęczmień charakteryzuje się dość wysoką zawartością białka w ziarnie, które posiada dużą zawartość aminokwasów niezbędnych (egzogennych) w żywieniu ludzi, co podnosi jego wartość odżywczą. Ponadto, charakteryzuje się on wysoką zawartością błonnika w ziarnie, który ma właściwości antycholesterolowe (choroby serca) oraz zapobiega chorobom jelit.
Przedplon i pełna ochrona.
W celu otrzymania zdrowego i wolnego od zanieczyszczeń ziarna ważne jest przeprowadzenie pełnej ochrony roślin i uprawy po dobrym przedplonie. Uzyskanie wysokiej zawartości białka i masy 1000 ziaren, przy dobrym jego wyrównaniu jest możliwe poprzez stosowanie odpowiednio wysokich i podzielonych dawek azotu, dobór odpowiednich odmian i optymalnej ilości wysiewu oraz uprawy w dobrych warunkach siedliskowych.
Najodpowiedniejsze warunki dla wzrostu i rozwoju jęczmienia są na glebach zwięzłych, zasobnych w substancje pokarmowe oraz wodę i o odczynie zbliżonym do obojętnego. Są to zazwyczaj gleby kompleksów pszennych (bardzo dobrego i dobrego oraz górskiego). Mniejsze, ale zadawalające plony można otrzymać również na glebach lżejszych, mających zwięźlejsze podłoże, należących do kompleksu żytniego bardzo dobrego i dobrego, pod warunkiem, że znajdują się w wysokiej kulturze. Niższe plony na szych glebach są częściowo rekompensowane przez wyższą zawartość białka w ziarnie.
Kaszarnie (w odróżnieniu od browarów) nie preferują grupy wybranych odmian i przyjmują wszystkie uznawane jako pastewne i ogólnoużytkowe, o ile ziarno spełnia podane poniżej parametry jakości kaszarskiej. Cena takiego ziarna powinna być wyższa od ziarna pastewnego.
Odmiany oplewione
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Zbiory zbóż: Zaawansowanie na Dolnym Śląsku wyższe niż rok temu
-
KOWR: Tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe niż w 2021 r.
-
Pożary podczas zbiorów upraw. Najwięcej w lipcu
-
Ceny zbóż: Mało ofert sprzedaży. Rolnicy liczą na zwyżkę cen
-
Świętokrzyskie: rolnicy zebrali z pół około 50 proc. zbóż
-
Kolejny transport zboża ukraińskiego wypłynął z Czarnomorska
-
UOKiK bierze pod lupę spółki skupujące zboże. Jeden z liderów dostał 300 tys. zł kary
-
Ardanowski: potrzebny eksport zbóż z Ukrainy, najlepej drogą morską
-
Kowalczyk: 4-5 zł to cena cukru, która może się ukształtować po nowym sezonie skupowym
-
Ceny zbóż: Rolnicy wstrzymują sprzedaż ziarna
komentarze (0)