Przygotowane we właściwy sposób, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Drożdże są bowiem źródłem wielu witamin, głównie tych z grupy B oraz substancji mineralnych takich jak choćby potas, cynk, wapń i żelazo. Zawierają również sporą ilość biotyny, zwanej witaminą H, która słynie z dobroczynnego wpływu na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Drożdże dostarczają nam również prowitaminę D2, lecytynę, cysteinę i glutation. Dzięki takiemu składowi stanowią pożyteczny suplement diety stymulujący układ odpornościowy, przeciwdziałają wzrostowi poziomu cholesterolu, chronią przed otyłością i cukrzycą. Zawarty w drożdżach cynk, korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, wydzielającej hormony regulujące pracę komórek organizmu oraz trzustki produkującej insulinę oraz trzustki regulującej poziom insuliny.

Spożywanie drożdży wspiera układ nerwowy, łagodzi stres i poprawia nastrój. Te czynniki z kolei, mają niebagatelny wpływ na jakość naszego snu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i wpływa na lepsze samopoczucie.

Spożywanie drożdży może przynieść korzyści zdrowotne osobom chorym na cukrzycę, ponieważ zawarta w nich witamina B2 bierze udział w metabolizmie węglowodanów i wspomaga działanie insuliny. Kobiety planujące zaś zajście w ciąże powinny wiedzieć, że drożdże są cennym źródłem kwasu foliowego, który zapobiega wielu wadom rozwojowym płodu w tym cewy nerwowej.

Jednak drożdży nie powinno spożywać się bez ograniczeń. Optymalna dzienna porcja to 2-3 łyżki. Drożdże w postaci suplementu diety należy przyjmować w dawce zgodnej z zaleceniami zamieszczonymi na ulotce lub wskazaniami lekarza, bądź dietetyka.

 

Komentarz:

Drożdze stanowią wartościowy produkt spożywczy, ze względu na zawartości w nich witamin i składników mineralnych, a także białka. Stanowią uzupełnienie diety w niezbędne składniki odżywcze wegan i wegetarian. Oprócz drożdży piekarskich i piwowarskich, na rynku znajdziemy płatki drożdży nieaktywnych, które także wykazują działanie prozdrowotne nie wywołując skutków ubocznych ich spożywania tj. przerost mikroflory jelitowej. Drożdże, oprócz wysokiej wartości odżywczej wyróżnia także szerokie zastosowanie kulinarne. W naturalny sposób wzmacniają smak potraw, urozmaicają dietę i zwiększając atrakcyjność posiłków.

Zuzanna Szypowska, dietetyk kliniczny, Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej „Sanvita”: www.instytutsanvita.pl