Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Blokada portów w Ukrainie oznacza wielki głód

  • wnp.pl
  • Autor: wnp
  • Data: 27-05-2022, 08:31
Ogromne ilości zbóż, których eksport z Ukrainy został zablokowany przez Rosjan, mogą mieć strategiczne znaczenie dla wielu krajów - w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.
Blokada portów w Ukrainie oznacza wielki głód
Przed wojną około 60 proc. eksportu zbóż z Ukrainy realizowano drogą morską; fot. shutterstock

Blokada portów w Ukrainie

Wojenna blokada czarnomorskich portów powoduje, że jeden z największych producentów zbóż na świecie - Ukraina - nie ma możliwości eksportowania ubiegłorocznych plonów.

A to rodzi bardzo poważny problem dla świata: mianowicie ryzyko niedoborów żywności. Jak wynika z informacji Światowego Programu Żywnościowego, jednej z agend ONZ, w ukraińskich silosach znajduje się około 22 mln ton zboża, które nie może opuścić kraju.

Przed wojną około 60 proc. eksportu zbóż z tego państwa realizowano drogą morską, a miesięczny eksport oscylował w przedziale 5-6 mln ton. W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę wysyłka zboża spadła dziesięciokrotnie - do 500 tys. ton miesięcznie.

Ukraina: eksport zbóż

Ukraina do tej pory przeznaczała na eksport głównie kukurydzę i nasiona słonecznika (łączny eksport tych dwóch towarów w 2021 roku przyniósł prawie 12 mld dolarów) oraz - w mniejszym stopniu - pszenicę, rzepak i jęczmień. 

I tak: pszenica od początku roku podrożała o 45 proc., kukurydza - o 30 proc. Jednocześnie mocno skoczyły ceny hurtowe ryżu, fasoli i oleju roślinnego. Tak wysokie ceny to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Więcej na wnp.pl

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!