Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Copa i Cogeca są przeciwko nakładaniu patentów na rośliny uzyskane w procesach o charakterze czysto biologicznym

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 12-07-2017, 13:20
Copa i Cogeca wysłały pismo do posłów do Parlamentu Europejskiego apelując w nim o podjęcie działań przeciwko nakładaniu patentów na rośliny uzyskane w procesach o charakterze czysto biologicznym, twierdząc, że aktualne wspólnotowe prawo ochrony odmian roślin (CPVR) się sprawdza.
Copa i Cogeca są przeciwko nakładaniu patentów na rośliny uzyskane w procesach o charakterze czysto biologicznym
Fot. Shutterstock

Pismo zostało wysłane po tym jak Komisja opublikowała notatkę, w której podkreśliła, że nie można patentować roślin uzyskanych za pomocą technik hodowli o charakterze czysto biologicznym. Zalecenia te są sprzeczne z praktykami Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), który zatwierdził już wiele patentów na produkty uzyskane przy zastosowaniu procesów o charakterze czysto biologicznym, jak np. pomidory czy brokuły.

Przemawiając dzisiaj do posłów w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Thor Kofoed, przewodniczący grupy roboczej „Nasiona” powiedział „Obecne wspólnotowe prawo ochrony odmian roślin (CPVR) sprawdza się od 50 lat, dając rolnikom dostęp do szerokiego wachlarza odmian. Dopóki Europejski Urząd Patentowy (EPO) nie zaakceptuje w pełni przywileju hodowcy, Copa i Cogeca nie będą w stanie się zgodzić na żadnego rodzaju patenty na rośliny”.

EPO postanowił zastosować się do podejścia Komisji Europejskiej i będzie pomagał w unikaniu nakładania patentów na rośliny. Jest to kluczowy krok w stronę przywrócenia równowagi w domenie ochrony własności intelektualnej. Ale nawet jeśli EPO zmienił zasady, rolnicy nadal niepokoją się potencjalnym niekorzystnym wpływem patentów na ich pracę, gdyż mogą one uniemożliwić im dostęp do materiału genetycznego do hodowli roślin i zmusić ich do opłacania dodatkowych tantiem.

- Uważamy, że w europejskim prawie patentowym niezbędne jest dopuszczenie dowolnego użycia każdej odmiany rośliny zawierającej opatentowaną cechę w celu dalszego rozmnażania. Ważne jest również, aby rolnicy nie łamali prawa patentowego używając klasyfikowanego materiału siewnego - podsumował.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!