FAO: Wczesne perspektywy wskazują na wyższą produkcję pszenicy w 2019 r.
Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowej produkcja zbóż w sezonie 2018/2019 wynosi 2,611 mld ton i jest nieznacznie wyższa niż szacunki z grudnia. Odzwierciedla ona korekty w górę dla kukurydzy, pszenicy i ryżu. Pomimo rewizji w górę w styczniu, globalna produkcja zbóż nadal utrzymuje się na poziomie 1,8 proc. (47,4 mln ton) poniżej najwyższego poziomu z 2017 roku.

Większość zasiewów pszenicy ozimej na półkuli północnej znajduje się w stanie spoczynku, ale oczekuje się, że produkcja nie osiągnie rekordowego poziomu z 2017 roku. Znaczna część prognozowanego wzrostu wiąże się z oczekiwaniem dotyczącym Europy, gdzie korzystna do tej pory pogoda skłaniała do przewidywania się, że zasiewy będą rosły, w dużej mierze dzięki atrakcyjnym cenom.
Największe roczne wzrosty produkcji są prognozowane dla UE, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. W Ameryce Północnej przewiduje się, że nadmiernie deszczowa pogoda w wiodących regionach uprawy pszenicy ozimej w USA zrównoważy pozytywny wpływ bardziej stabilnych cen, powodując jedynie marginalny wzrost zasianej powierzchni. Zakładając jednak średnie rentowności, oczekuje się, że produkcja wzrośnie w tym roku. W Kanadzie przewiduje się, że produkcja pszenicy ogółem wzrośnie, opierając się na wywołanej ceną ekspansji zasiewów pszenicy jarej, która prawdopodobnie zrównoważy zmniejszenie zasiewów ozimych. W Azji sprzyjające warunki pogodowe podniosły perspektywy produkcji w Indiach, a ich produkcja wzrośnie pomimo kurczenia się zasiewów, podczas gdy w Pakistanie zmniejszona dostępność wody osłabiła krajową perspektywę produkcji, co dodatkowo miało wpływ na szacowany spadek powierzchni zasiewów.
Na półkuli południowej oczekuje się, że zbiory zbóż jarych, głównie paszowych w 2019 r. rozpoczną się w nadchodzących miesiącach. W Ameryce Południowej, perspektywy produkcji wskazują na wzrost w Argentynie i Brazylii, dzięki wyższym zasiewom i dobrym warunkom uprawy. Natomiast w RPA susza negatywnie wpłynęła na zasiewy kukurydzy i pogorszyła perspektywy dochodowości, a prognozowana wcześniej produkcja spadła. W sąsiadujących z RPA krajach zbiory są zbliżone do średnich poziomów.
Światowe spożycie zbóż w sezonie 2018/2019 roku jest obecnie prognozowane na 2,657 mld ton, czyli o 45 mln ton (1,7 procent) więcej od sezonu 2017/2018 i 8 mln ton powyżej prognozy z grudnia. Wzrost od grudnia odzwierciedla korekty w górę w odniesieniu do wykorzystania pszenicy na cele paszowe (głównie w Australii) i przemysłowego wykorzystania zbóż paszowych, głównie kukurydzy i jęczmienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.