Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zboża

IMC planuje przechowywać nadmiar zboża w nieużywanych magazynach

  • Autor: PAP Biznes
  • Data: 01-07-2022, 08:29
Ukraińska grupa rolnicza IMC, która ma obecnie na stanie 240 tys. ton kukurydzy, planuje przechowywać nadmiar zboża w nieużywanych przez ostatnie kilka lat magazynach i foliowych rękawach z polietylenu - poinformował podczas telekonferencji dyrektor operacyjny Oleksandr Wierżichowskij.
IMC planuje przechowywać nadmiar zboża w nieużywanych magazynach
IMC ma obecnie na stanie 240 tys. ton kukurydzy; fot. shutterstock

IMC: 240 tys. ton kukurydzy

"Mamy obecnie na stanie 240 tys. ton kukurydzy, podczas gdy w normalnej sytuacji nasze magazyny zbożowe byłyby puste. Przywracamy do funkcjonowania naszą nieużywaną przez kilka lat infrastrukturę magazynową. Zwiększamy też objętość foliowych rękawów z polietylenu do przechowywani kukurydzy z 200 ton do 300 ton" - powiedział dyrektor.
 
Prezes IMC Alex Lissitsa poinformował, że z powodu wojny spółka została zmuszona do anulowania kontraktów na dostawę 215 tys. ton kukurydzy w okresie luty-kwiecień 2022 r. W maju IMC wysłało 11 tys. ton, a w czerwcu 17 tys. ton kukurydzy.

Wstrzymany eksport zbóż z Ukrainy

"Ukraina eksportowała przed wojną 5-6 mln ton zbóż przez porty morskie. Całkowite zdolności eksportowe przez zachodnie granice Ukrainy przez naszą kolej wynoszą 3,5 mln ton różnego rodzaju dóbr miesięcznie. To oznacza, że produkty rolne muszą konkurować z różnymi innymi produktami. W maju produkty rolne stanowiły 20 proc. wszystkich eksportowanych drogą kolejową towarów, czyli około 700 tys. ton. Istnieje potrzeba zwiększenia udziału produktów rolnych do 50 proc. wszystkich eksportowanych koleją towarów. Wówczas Ukraina mogłaby eksportować potencjalnie 1,7-1,8 mln ton produktów rolnych koleją. Dodatkowe 700 tys. ton może być eksportowane przez ciężarówki" - powiedział.
 
Dodał, że wraz z eksportem zbóż przez granicę z Rumunią, Ukraina mogłaby miesięcznie eksportować 3 mln ton zbóż.
 
Lissitsa zapowiedział, że z powodu wzrostu cen paliw, nawozów i środków ochrony roślin przewiduje wzrost kosztów produkcji na hektar w 2022 roku o 38 proc. dla pszenicy, o 19 proc. dla kukurydzy i o 18 proc. dla słonecznika.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!