Izba Zbożowo-Paszowa: więcej ofert sprzedaży zbóż
W ostatnich dniach pojawia się więcej ofert sprzedaży ziarna, głównie ze strony firm handlowych i drobniejszych rolników, ale - jak poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa - zapotrzebowanie na zboża jest ograniczone .

"Wczesne nadejście wiosny i konieczność zakupów środków produkcji pod wiosenne prace polowe powinno przełożyć się na dalszy wzrost podaży zbóż ze strony rolników w marcu br." - poinformowała Izba.
W ocenie organizacji, "handel zbożami jest w dalszym ciągu trudny", gdyż wiele wytwórni pasz i młynów dysonuje zapasami ziarna i realizuje wcześniej zawarte kontrakty, nie zgłaszając zapotrzebowania na większe partie surowca z wolnego rynku.
Pod koniec lutego br. cena pszenicy konsumpcyjnej (przy zakupie większych partii ziarna)kształtowała się na poziomie 800-850 zł za tonę; pszenicy paszowej - 780-830 zł/t; pszenżyta - 730-780 zł/t; jęczmienia paszowego - 800-850 zł/t; jęczmienia browarnego - 820-940 zł/t; żyta konsumpcyjne - 700-750 zł/t; żyta paszowego - 670-720 zł/t; kukurydzy - 700-750 zł/t; owsa paszowego - 680-750 zł/t.
Jak podała Izba, w porcie Gdynia trwa obecnie załadunek 65 tys. ton pszenicy z przeznaczeniem do Arabii Saudyjskiej oraz 25 tys. ton pszenicy (14 proc. białka), który popłynie do Kuby. Ziarno to zostało już wcześniej kupione przez eksporterów.
Pod koniec lutego za pszenicę na eksport płacono 840-860 zł/t z dostawą do portu.
Według Izby, w najbliższych tygodniach, dalszy eksport polskiej pszenicy w ramach nowych kontraktów może być jednak trudny w związku z silną konkurencją na rynku światowym.
W dalszym ciągu trwa realizacja kontraktów na dostawy kukurydzy na rynek niemiecki. Niemniej jednak, obecnie notuje się brak zainteresowanie świeżymi zakupami polskiej kukurydzy ze strony odbiorców z Niemiec - zaznacza Izba.
Z kolei, przedmiotem importu w dalszym ciągu jest przede wszystkim ukraińska kukurydza. Cały czas trwa realizacja wcześniej zawartych kontraktów na dostawy tego zboża. Cena ukraińskiej kukurydzy z odbiorem w terminalu przeładunkowym w woj. świętokrzyskim (dostawy III-V 2019) wynosi 200 dol./t. Zainteresowanie zakupami tego zboża przez krajowe podmioty jest jednak znikome - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.

