Uogólniając, produkty, których trzeba unikać na diecie cukrzycowej, to: oczyszczone produkty zbożowe, takie jak jasne pieczywo, drobne kasze, biały ryż, zwykły makaron, płatki śniadaniowe, słodzone musli, warzywa długo gotowane i konserwowe, niektóre owoce świeże (takie jak banan, ananas, winogrona), owoce suszone oraz konserwowe, tłuste gatunki mięs, parówki, kiełbasy, cukier i miód, słodzone napoje, słodycze sklepowe oraz domowe zawierające cukier, białą mąkę i duże ilości tłuszczu, produkty gotowe, np. typu fast food, słone przekąski.

Cukrzyca a śniadania. Czy cukrzycy mogą jeść pieczywo i płatki?

Jeśli weźmiemy zatem pod uwagę śniadania, tak popularne pieczywo i płatki śniadaniowe mogą stanowić dla cukrzyków problem. Czy każdy rodzaj pieczywa i płatków jest dla diabetyków zły? Dieta cukrzycowa zakłada wypełnianie wszelkich zasad zdrowego żywienia i promuje produkty o niskim indeksie glikemicznym, sporo zatem zależy od indeksu glikemicznego konkretnych produktów.

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny określa jak szybko po spożyciu różnych produktów żywnościowych, następuje wzrost stężenia glukozy we krwi. Informacje o wartości indeksu glikemicznego dla poszczególnych produktów dostępne są w formie tabel.

Jaki indeks glikemiczny jest dobry?

W codziennej diecie diabetycy powinni wybierać produkty o indeksie glikemicznym mniejszym niż 50, to produkty o niskim IG. Pomiędzy 55 a 70 plasują się produkty o średnim indeksie glikemicznym, a te z wysokim IG mają go powyżej 70.

Produkty, które mają wysoką wartość tego indeksu, powodują gwałtowny wzrost glikemii po posiłku, a następnie szybki jej spadek. Utrudnia to utrzymanie prawidłowych wartości glukozy we krwi.

Jaki chleb jest dobry dla cukrzyka?

W diecie osoby chorej na cukrzycę ważna jest nie tylko ilość węglowodanów (ani za dużo, ani za mało), ale także ich jakość. Węglowodany dzielą się na szybkowchłaniające i wolnowchłaniające, czyli na takie które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i takie, po których reakcja ta jest powolna.

Do węglowodanów, które można jeść mając cukrzycę, a które wchłaniają się wolno zaliczamy z kategorii wypieków np. pieczywo razowe i gryczane. Co jeszcze można jeść? Warto spojrzeć na tabele produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny pieczywa - tabela

Pieczywo o niskim indeksie glikemicznym

Warzywo IG
chleb czystoziarnisty/bez mąki ok. 20
pumpernikiel pełnoziarnisty 46
chleb gryczany 47
chleb owsiany z otrębami 47
chleb żytni razowy 50

Pieczywo i płatki o średnim i wysokim indeksie glikemicznym

Warzywo IG
otręby owsiane 55
muesli 55
chleb żytni pełnoziarnisty 58
płatki owsiane 58
rogal 60
chleb owsiany 65
chleb pszenny 70
bułka kajzerka 70
bajgiel 72
bagietka 73
płatki Cheerios 74
płatki Chocapic 76
płatki Cornflakes 80