Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Jurgiel pyta KE i MRiRW o import zbóż z Ukrainy

  • www.farmer.pl
  • Autor: Farmer.pl
  • Data: 04-11-2019, 16:18
Europoseł Krzysztof Jurgiel pyta i zarzuca możliwość dopuszczenia na unijny rynek towarów zawierających zakazane pestycydy.
Jurgiel pyta KE i MRiRW o import zbóż z Ukrainy
fot. pixabay.com

Europoseł Krzysztof Jurgiel wystosował do Komisji Europejskiej pismo zwracające uwagę na możliwy brak kontroli jakościowej w zakresie pestycydów. Jak pisze, rolnicy w UE są zobowiązani do stosowania praktyk integrowanej ochrony roślin, gwarantujących bezpieczeństwo produktów. Takich obowiązków nie ma na Ukrainie. Ponadto niekontrolowane warunki transportu mogą przyczynić się do namnażania patogenów, rozwoju chorób grzybowych i w konsekwencji wytwarzania wtórnych metabolitów w pleśni mikotoksyn. „Powyższe zanieczyszczenia są monitorowane w płodach rolnych poszczególnych krajów UE w ramach kontroli urzędowych, ustanowione kontyngenty bezcłowe takim badaniom nie podlegają” – zauważa europoseł i prosi o wyjaśnienie, czy UE kontroluje import i sprawdza używanie substancji czynnych takich jak atrazyna, eptc, karbofuran, linuran, propachlor i symazyna w towarach importowanych z Ukrainy, jakie działania ma zamiar podjąć UE w związku z tymi informacjami oraz jak UE ocenia możliwość udziału w kosztach prowadzenia badań laboratoryjnych przez państwa będące końcowymi odbiorcami towarów.

Natomiast do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego europoseł skierował pismo z pytaniem o wielkość importu z Ukrainy i wnioskiem o przedstawienie wyników kontroli urzędowej w roku 2018 i 2019 w zakresie pozostałości środków ochrony roślin i mikotoksyn oraz liczby przeprowadzonych kontroli, zakwestionowanych i cofniętych towarów.

Więcej na farmer.pl.

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!