Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

KFPZ: Raczej zrealizuje się pesymistyczny wariant naszej prognozy strat w zbożach

  • www.farmer.pl
  • Autor: farmer.pl
  • Data: 03-04-2012, 13:59
Jeszcze blisko dwa tygodnie temu Krajowa Federacja Producentów Zbóż szacując ogrom strat w oziminach miała przygotowane dwa warianty: optymistyczny, który zakładał konieczność likwidacji 750 tys. ha zbóż ozimych i pesymistyczny - przesianie mln ha zbóż. Teraz okazuje się, że niestety ten pesymistyczny wariant jest bliższy prawdy.

- Wszystko wskazuje na to, że blisko mln ha samych zbóż ozimych wypadło w tym roku z uprawy. Cały czas bowiem przybywa kolejnych upraw, których stan się pogarsza. Najwięcej, bo aż około 600 tys. ha z tej puli zajmuje pszenica. Straty są też w uprawach jęczmienia ozimego i pszenżyta - mówi portalowi farmer.pl Zbigniew Kaszuba z KFPZ.

Rolnik gospodaruje w południowej części województwa pomorskiego, gdzie, jak mówi większość rolników nie czeka na szacowanie strat, tylko przesiewa oziminy innymi roślinami. - Gminy są zagubione. Nie wiedzą co mają robić, często nawet komisje do oceny tych zniszczeń mrozowych nie są jeszcze powołane. Nie ma dyspozycji. To jest opieszałość decydentów, powinni się wziąć do roboty, a nie obiecywać i się z tych obietnic nie wywiązywać - dodaje Kaszuba.

Zadzwoniliśmy losowo do jednej gminy z województwa kujawsko-pomorskiego, aby sprawdzić jak wygląda sytuacja. - W naszej gminie powołano komisję do oceny strat. Jest w niej siedem osób, ale nie wyszły jeszcze w teren, bo nie ma jeszcze instrukcji postepowania do protokołu. A sam protokół dopiero dzisiaj pojawił się na stronie urzędu wojewódzkiego. Dlatego najpewniej ocena będzie możliwa dopiero po świętach - mówi Ewelina Waszak z gminy Topólka. Czy to nie będzie za późno? W gminie Topólka rolnicy o stratach powiadamiają sołtysów, a on dalej wójta. Z danych w taki sposób uzyskanych, wynika, że w tej jednej gminie do przesiewu nadaje się 4 tys. ha.

Więcej na:

www.farmer.pl

Przeczytaj także:

Wpływ strat spowodowanych mrozami na ceny zbóż będzie ograniczony

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tur_bur 2012-04-04 09:54:31

    I to Polska właśnie. Ale konkurs na pomnik polskiej niemocy,i bałaganu, a nawet głupoty, to chłopaki zorganizowali i rozstrzygnęli w tri miga! Śmiać się? A może płakać? Pewnie łatwiej i śmieszniej zadawać pytania ministrowi skąd wiedział, że jak samolot się roztrzaska, to ktoś może zginąć? Ktoś tak, ale nie ukochany wielki brat i przywódca!

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!