Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Komitet do spraw Rozwoju PE przeciwko promocji GMO w Afryce

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 30-16
  • Data: 09-05-2016, 15:37
Komitet ds. Rozwoju Parlamentu Europejskiego wezwał w niewiążącym raporcie członków państw G8 (Francja, Włochy, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, USA oraz zawieszona Rosja) do rezygnacji z wysiłków mających na celu promowanie upraw GMO w Afryce - informuje FAMMU/FAPA.
Komitet do spraw Rozwoju PE przeciwko promocji GMO w Afryce
fot. shutterstock

Raport został napisany przez niemiecką europosłankę Marię Hausbach jest przeciwny promocji GMO, które uderzą w małe gospodarstwa rodzinne poprzez prawo patentowe do nasion zmodyfikowanych genetycznie i może prowadzić do grabieży gruntów.

Raport zaleca natomiast promocję metod agroekologicznych w krajach rozwijających się oraz wsparcie intelektualne dla rozwoju nasiennictwa dla lokalnych odmian oraz nasion pozyskiwanych we własnym gospodarstwie.

W 2015 roku rośliny GMO w Afryce były uprawiane tylko w Burkina Faso (bawełna), Sudan (bawełna) oraz RPA (kukurydza, soja, bawełna), jakkolwiek w 8 krajach prowadzono uprawy doświadczalne. Rezolucja jest mocno krytyczna wobec Nowej Koalicji G8 dla bezpieczeństwa Żywnościowego i Żywienia w Afryce (NAFSN) z 2012 roku mającym na celu podjęcie publicznoprywatne inicjatyw w Afryce w sektorze rolniczym, bowiem podobna rezolucja z lat 70 w Azji miała niekorzystne skutki dla środowiska naturalnego jak i społecznego.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!