Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Konflikt wokół Ukrainy nie pogorszy zbiorów pszenicy

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 31-03-2014, 21:16
W raporcie z końca marca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła prognozy globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2014/15 do 700 mln ton, tj. o 4 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie. Przewidywany poziom zbiorów na świecie jest jednak o 9 mln ton poniżej wyniku odnotowanego w kończącym się sezonie - informuje FAMMU/FAPA.
Konflikt wokół Ukrainy nie pogorszy zbiorów pszenicy

Rada podkreśla, że obecne prognozy są optymistyczne pomimo obaw związanych ze skutkami niekorzystnych warunków pogodowych w zasiewach ozimin w USA oraz politycznego napięcia w rejonie Morza Czarnego.

Światowa konsumpcja pszenicy jest prognozowana w wysokości 700 mln ton w porównaniu do 692 mln ton w poprzednim raporcie. Tak więc spodziewany wzrost produkcji ma być całkowicie przeznaczony na spożycie zarówno na cele konsumpcyjne, jaki paszowe. W rezultacie poziom zapasów pszenicy na koniec sezonu 2014/15 nie zmieni się w istotny sposób.

IGC podniosła również prognozę zbiorów kukurydzy na świecie w nadchodzącym sezonie, do 961 mln ton. Taka wysokość zbiorów oznaczałaby niekwestionowany rekord w skali globalnej i prowadziłaby do dalszego gromadzenia zapasów kukurydzy do poziomu najwyższego od 15 lat. Spożycie kukurydzy w skali świata w sezonie 2014/15 jest prognozowane na 945 mln ton, znacznie powyżej wyniku z poprzedniego sezonu wynoszącego 931 mln ton.

- Warto odnotować korektę prognozy zapasów zbóż ogółem na koniec sezonu 2013/14 - o 2 mln ton do 388 mln ton (w porównaniu do poprzedniego raportu). Oznacza to wzrost o 53 mln ton w porównaniu ze stanem zapasów początkowych. IGC prognozuje także dalszy wzrost zapasów w nadchodzącym sezonie. Ich wysokość pod koniec 2014/15 ma wynieść 402 mln ton - co oznacza podwyższenie stanu światowych rezerw zbożowych o kolejne 14 mln ton. Spodziewana zwyżka będzie przede wszystkim udziałem zbóż paszowych. Na stabilnym poziomie pozostać mają natomiast zapasy pszenicy - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!