Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Koszty wynagrodzeń wyzwaniem dla właścicieli piekarni

  • Autor: BGŻ BNP Paribas
  • Data: 18-12-2018, 19:08
- 2018 rok przyniósł istotny wzrost kosztów działalności piekarni. Według danych PontInfo, w samym pierwszym półroczu br. (czyli jeszcze przed dynamicznym wzrostem cen skupu zbóż) koszty ogółem w przeliczeniu na jedno przedsiębiorstwo (piekarnię) zwiększyły się o ponad 17 proc. w relacji rocznej. Jest to znacznie więcej niż w sektorze spożywczym ogółem, gdzie koszty wzrosły o około 8% wobec 2017 r. - informuje Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro, BGŻ BNP Paribas.
Koszty wynagrodzeń wyzwaniem dla właścicieli piekarni
fot. PTWP

Marta Skrzypczyk podkreśla, że najwyższą dynamiką zmian charakteryzowały się koszty wynagrodzeń – przyrost o prawie 18% wobec analogicznego okresu przed rokiem.

- Co warte podkreślenia, w produkcji pieczywa koszty te mają znacznie większy (około 22-proc.) udział w kosztach ogółem niż w przypadku innych branż sektora spożywczego, gdzie udział ten sięga kilkunastu procent (a czasami jest wręcz jednocyfrowy) - dodaje.

Analityk zauważa, że koszty materiałowe, które stanowią około 45% wszystkich kosztów produkcji pieczywa, w styczniu-czerwcu br. były o 15% wyższe wobec stycznia-czerwca 2017 r.

- Można jednak przypuszczać, że wzrosty cen skupu zbóż, jakie miały miejsce w sierpniu – październiku br., przełożą się na znacznie silniejszy przyrost kosztów materiałowych w II półroczu 2018 r. W tej sytuacji nie dziwią ostatnie podwyżki cen detalicznych pieczywa. Według danych GUS w październiku br. chleb pszenno-żytni był przeciętnie o prawie 8% droższy niż rok wcześniej, zaś bułka pszenna o prawie 10% - dodała.

W najnowszym raporcie „Strategie grains” eksperci firmy Tallage obniżyli (o 0,5 mln t) prognozę eksportu pszenicy zwyczajnej z UE na rynki trzecie. Obecnie oceniają, że wysyłki tego zboża w bieżącym sezonie 2018/19 mogą sięgnąć  19,0 mln t.

- Gdyby ten scenariusz zrealizował się, byłby to najmniejszy wolumen od sezonu 2011/2012, kiedy UE wyeksportowała zaledwie 13,3 mln t pszenicy. Główne przyczyny niewielkiej sprzedaży zagranicznej pszenicy z UE leżą po stronie niskich zbiorów w Europie oraz braku konkurencyjności cen unijnych w porównaniu do notowanych w portach w Rosji. Niemniej, w kolejnych miesiącach rośnie prawdopodobieństwo wyhamowania (lub wręcz ograniczenia) eksportu pszenicy z Rosji, co może przełożyć się pozytywnie na wyniki unijne - dodaje Skrzypczyk.

Eksport ma bardzo duże znaczenie dla kształtowania się cen pszenicy w UE. W ostatnich czterech sezonach nadwyżka produkcji nad zużyciem pszenicy zwyczajnej w krajach UE wahała się od 16 do prawie 34 mln t. Według ostatniej prognozy Tallage w bieżącym sezonie 2018/19 nadwyżka ta będzie wprawdzie znacznie niższa (11 mln t), ale wyższa niż w sezonie 2011/12.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!