• Podczas pandemii spółki spożywcze spotkały się ze zjawiskiem reglamentowania towarów. Maspex dzielił mąki, makarony i sosy pomiędzy swoich partnerów w Polsce i za granicą. 
  • Pandemia to świat online. W tych warunkach trzeba dbać o kontrakty i zdobywać nowych partnerów.
  • W 2020 r. obroty ze sprzedaży zagranicznej Grupy Maspex wzrosty ponad 17 proc. 

- Okres pandemii zaliczam do udanych. Udało nam się – podobnie jak całemu polskiemu eksportowi rolno-spożywczemu, umocnić swoją pozycję. Wymiana towarów w Polsce nie uległa znacząco zmianie, ale pandemia wpłynęła na przesuniecie pomiędzy kategoriami produktowymi. Nie mieliśmy nigdy wcześniej takiej sytuacji jak reglamentowanie towarów, np. mąk, makaronów i sosów. Dzieliliśmy ten towar pomiędzy naszych partnerów i w Polsce i za granicą. Dzięki sprawnemu zarządzaniu odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie z nowych rynków i rozwinąć kontrakty. Liczymy, że utrzymamy tę pozycję - mówiła Barbara Wieczorek podczas EEC Online.

Maspex: ponad 17-proc. wzrost obrotów w eksporcie

Pandemia to także nowe doświadczenia dla eksportów. - Przeszliśmy z bezpośredniego kontaktu z dotychczasowymi partnerami na sposób zdalny. To efektywne przejście, które sprzyjało szybszemu podejmowaniu decyzji. W onlinowej rzeczywistości jednak o wiele trudniej pozyskać nowych partnerów. Nie ma targów, spotkań. Liczymy na Anugę 2021 - mówiła Wieczorek.

Jak dodaje, Grupie Maspex udało się i pozyskać nowych klientów i wzmocnić eksport, czego rezultatami są obroty ze sprzedaży zagranicznej, które w Maspeksie wzrosty ponad 17 proc. w 2020 r. - Kryzys stanowi okazję dla tych, którzy są lepiej przygotowani. Byliśmy przygotowani i elastyczni - dodała dyrektor.

Maspex a eksport na rynku wschodnie

Jednym z tematów panelu dyskusyjnego był także eksport do Rosji i na Białoruś. Rynek wschodni nie jest w głównym focusie Maspeksu. – Koncentrujemy się na rynkach europejskich. Rosja i Białoruś to ciekawe rynki, ale są niepewne regulacyjnie, więc rozpoczynanie tam większego biznesu jest mocno ryzykowne. Stawiamy na stabilizację gospodarczo-polityczną - mówiła Barbara Wieczorek, General Manager Business Unit Export, Grupa Maspex Wadowice.