Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Minister rolnictwa: Polska będzie wolna od upraw GMO

  • Autor: PAP
  • Data: 03-01-2013, 19:35
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że z chwilą wejścia w życie ustawy o nasiennictwie i dwóch rozporządzeń wydanych w środę przez rząd, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO. Rozporządzenia i ustawa wejdą w życie 28 stycznia.
Minister rolnictwa: Polska będzie wolna od upraw GMO
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zauważył, że kukurydza GMO negatywnie wpływa także na pszczoły i wytwarzany przez nie miód. Przenoszone przez nie pyłki tej odmiany kukurydzy mogą spowodować zanieczyszczenie miodów produkowanych w Polsce, co negatywnie wpłynęło by na renomę polskiego pszczelarstwa.

"W chwilą wejścia w życie ustawy i rozporządzeń, Polska będzie wolna od upraw roślin GMO" - podkreślił na czwartkowej konferencji w Sejmie Kalemba. Zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach. Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy.

Wydane przez rząd rozporządzenia zakazują uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Przepisy zostały przygotowane na podstawie podpisanej 21 grudnia przez prezydenta ustawy o nasiennictwie.

Minister wyjaśnił, że rząd mógł wydać takie rozporządzenia bez pytania Komisji Europejskiej o zgodę. Do czasu wejścia ich w życie Polska poinformuje o nich KE. Podkreślił, że główną przesłanką wprowadzenia zakazu wysiewu kukurydzy MON 810 jest ochrona środowiska, ponieważ modyfikacja genetyczna nie tylko niszczy szkodnika kukurydzy - omacnicę prosowiankę, ale także inne owady, które są gatunkami chronionymi.

Kalemba zauważył, że kukurydza GMO negatywnie wpływa także na pszczoły i wytwarzany przez nie miód. Przenoszone przez nie pyłki tej odmiany kukurydzy mogą spowodować zanieczyszczenie miodów produkowanych w Polsce, co negatywnie wpłynęło by na renomę polskiego pszczelarstwa.

Jak mówił minister, zakaz dotyczący uprawy ziemniaka GMO Amflora jest mniej znaczący, bowiem w UE obecnie uprawia się tylko kilkadziesiąt hektarów tego ziemniaka i jest on wykorzystywany tylko do celów przemysłowych. Zdaniem Kalemby, za zakazaniem uprawy ziemniaka Amflora przemawiał fakt, że nie spełnia on warunku odporności wymaganego w Polsce. Dodał, że ten gatunek krzyżuje się z inną odmianą ziemniaka, co "zakłóca czystość upraw".

Uchwalona przez Sejm 9 listopada 2012 r. ustawa o nasiennictwie została ogłoszona 28 grudnia 2012 r. Wdraża ona nowe unijne przepisy z zakresu nasiennictwa; wykonuje też wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2009 r., w którym Trybunał wskazał na niezgodność prawa polskiego z prawem UE dotyczącą zakazu rejestracji GMO w krajowym rejestrze oraz zakazu obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych.

Rozporządzenia rządu są realizacją zapowiedzi premiera Donalda Tuska. "W sprawie GMO podjęliśmy decyzję, która jest wymuszona przepisami europejskimi. Myślę, że można by tę decyzję podjąć dużo wcześniej, ale wszyscy - pan prezydent, rząd - mamy ambiwalentne przekonanie. Z jednej strony chcemy, aby Polska - ze względu na grożące kary - implementowała przepisy europejskie, dotyczy to także tej kwestii. Z drugiej strony nie ma wśród nas nikogo, kto byłby entuzjastą GMO. Dlatego rząd przygotowywał na poziomie rozporządzeń przede wszystkim takie przepisy, które wykluczą w Polsce możliwość uprawiania GMO" - mówił premier w listopadzie ub.r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!