Ponadto, słabe wyniki w eksporcie amerykańskiej pszenicy powodowane silnym dolarem w dalszym ciągu wywierają presję na ceny ziarna. Niska konkurencyjność amerykańskiej pszenicy na rynku światowym powoduje, iż pszenica rosyjska zaczyna już penetrować rynki Ameryki Południowej i Centralnej osłabiając tym samym pozycję USA u importerów w tym regionie.

W piątek 26/03, na giełdzie w Chicago, cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (maj 2010) spadła o 3,9% do 170,71 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (maj 2010) spadła o 3,4% do poziomu 174,68 USD/t.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu nieznacznie spadły, na co w znacznej mierze wpłynęła korekta cen pszenicy na giełdach w USA. Niemniej jednak, notowane osłabienie kursu euro w stosunku do dolara i większy eksport ziarna pszenicy z unijnego rynku ogranicza głębsze korekty cen na unijnym rynku.

W piątek 26/03, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2010) wyniosła 125,25 EUR/t i była o 0,8% niższa od ceny sprzed tygodnia. Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2010) wyniosła 97,40 funtów/t i była o 1,0% wyższa niż przed tygodniem.

Na przestrzeni minionego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago nieznacznie osłabły.  Cena soi w kontrakcie najbliższym (maj 2010) wyniosła 349,80 USD/t i była o 1,0% niższa niż przed tygodniem. Rynek soi w USA pozostaje pod wpływem bardzo niskich zapasów soi z ubiegłorocznych zbiorów oraz problemów logistycznych w zatłoczonych portach Ameryki Południowej, co wpłynęło na wzrost eksportu soi i śruty sojowej z USA w ostatnim czasie. Niemniej jednak, przewidywania dalszego zwiększenia zasiewów soi w USA pod tegoroczne zbiory do 32 mln ha (o ponad 2% w stosunku do 2009 roku) i perspektywa bardzo dużej podaży soi w kolejnym sezonie zaczyna mieć coraz większy wpływ na rynek.

W minionym tygodniu, notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF wzrosły do poziomu nie notowanego od połowy 2009 roku. W piątek 26/03, cena rzepaku (kontrakt maj 2010) na tej giełdzie wzrosła o 3,0% w stosunku do ceny sprzed tygodnia i wyniosła 306,0 EUR/t. Problemy strefy euro wpłynęły na silne osłabienie się wspólnej waluty w stosunku do dolara. Kontrakty na towary notowane w euro stały się bardziej atrakcyjne dla kupujących niż te notowane w walucie amerykańskiej.