Naukowcy z UŚ uzyskali jęczmień dobrze znoszący suszę
- Autor: PAP
- Data: 04-06-2017, 14:42

"Udało nam się wyprowadzić mutanta jęczmienia hvcbp20.ab - bo taki ma skrót - który jest tolerancyjny na stres suszy. Potrafił utrzymać 30 proc. więcej wody niż jego forma wyjściowa w warunkach stresu suszy" - powiedziała PAP kierująca projektem badawczym SONATA, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, dr Agata Daszkowska-Golec z Katedry Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jęczmień jest wśród zbóż ważnym gatunkiem. Zajmuje czwarte miejsce pod względem areału upraw w Polsce i na świecie. Co ważne, z końcem kwietnia tego roku niemal całkowicie zsekwencjonowano jego genom, dodatkowo szeroki wachlarz narzędzi do prowadzenia analiz z zakresu genomiki funkcjonalnej sprawia, że jest postrzegany jako gatunek modelowy dla roślin jednoliściennych. To może mieć przełożenie na zwiększone tempo dalszych odkryć związanych z tym gatunkiem.
W ramach wcześniej prowadzonych projektów naukowych katowiccy genetycy wygenerowali tzw. platformę TILLING (Targeting Induced Local Lesions in Genomes) jęczmienia jarego, aby służyła jako narzędzie do poznania funkcji genów, a z czasem również doskonalenia pożądanych cech. Zespół pod kierownictwem prof. Iwony Szarejko uzyskał populację jęczmienia po mutagenezie chemicznej (populacja HorTILLUS - Hordeum vulgare TILLING platform of University of Silesia in Katowice), tzn. populację mutantów w różnych genach, liczącą ok. 10 tys. osobników.
Naukowcy skupili się m.in. na szlaku sygnałowym kwasu abscysynowego - to hormon ściśle związany z odpowiedzią na stres suszy i funkcjonowaniem genu CBP20. "Kiedy byliśmy zainteresowani znalezieniem mutacji w genie CBP20, wykonaliśmy analizę TILLING, która w skrócie polega na tym, że przeszukujemy tę konkretną sekwencję pod względem obecności mutacji w obrębie 10 tys. osobników populacji HorTILLUS. Zidentyfikowaliśmy serię mutantów allelicznych, czyli niosących defekt w tym konkretnym genie, ale w różnych miejscach sekwencji" - powiedziała dr Daszkowska-Golec.

Powiązane tematy:
-
Susza rolnicza może zmniejszyć produkcję mleka
-
Ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną
-
Susza doskwiera polskiemu rolnictwu
-
Premier deklaruje wsparcie dla wsi
-
Izba Zbożowo-Paszowa: na rynku brakuje jęczmienia i pszenżyta
-
Perła rozbudowuje lubelski browar
-
Aż 33 nowe odmiany zbóż zarejestrowane w spółkach podległych KOWR w ciągu 2 lat
-
Ceny zbóż: Ceny pszenżyta i jęczmienia wyraźnie wzrosły
-
Melvit ostrzega: Krytyczna sytuacja na rynku owsa i jęczmienia!
-
Plony ozimej pszenicy w KSG Agro większe o 38%
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (0)