Niska premia za zboże konsumpcyjne
Rynek zbóż w ubiegłym tygodniu pozostawał pod wpływem spadkowych tendencji cenowych, głównie w wyniku rosnącej podaży ziarna, zarówno z magazynów krajowych jak i z importu - informują analitycy BGŻ.

Warto zauważyć, iż wg danych Ministerstwa Rolnictwa w marcu ubiegłego roku różnica pomiędzy ceną pszenicy konsumpcyjnej i paszowej wahała się od 48 PLN/t do 68 PLN/t, a w połowie kwietnia osiągała nawet 90 PLN/t.
Sytuacja ta wynikała z faktu, iż przed rokiem do marca ceny pszenicy paszowej rosły wolniej, aniżeli konsumpcyjnej, a po załamaniu tendencji w kwietniu dynamika spadku cen ziarna jakości paszowej była większa. W bieżącym roku premia za zboże jakościowe jest znacznie niższa. W pierwszej połowie marca waha się ona w granicach 6-10 PLN/t.
Z informacji zebranych od uczestników rynku wynika, iż wielu rolnikom decydującym się na przechowywanie pszenicy jakościowej, dziś trudno jest zaakceptować relatywnie małą różnicę pomiędzy zbożem na cele konsumpcyjne i paszowe. Oznacza to, iż w strukturze krajowych zapasów zbóż relatywnie wysoki udział mogą mieć zboża o jakości konsumpcyjnej, co jest charakterystyczne dla sezonów, w których odnotowuje się wysoki poziom zbiorów.
Oczekujemy, iż do końca marca/ początku kwietnia ceny zbóż w kraju będą pozostawać w trendzie spadkowym. W okresie maj-czerwiec możliwe są sezonowe wzrosty cen, jednakże będą one ograniczone oczekiwaną aprecjacją złotego oraz szacowanymi wysokimi zapasami zbóż w kraju i zagranicą. Ponadto oczekujemy, iż do końca sezonu różnica pomiędzy ceną pszenicy paszowej i konsumpcyjnej pozostanie na relatywnie niskim poziomie.
