Nowa opinia sejmowej podkomisji w sprawie poprawek do ustawy o GMO
- Autor: PAP
- Data: 23-07-2014, 07:57

Podkomisja negatywnie odniosła się do wszystkich kilkunastu poprawek, wniesionych przez posłów PiS. Odrzucono również propozycję przerwania obrad podkomisji.
Pos. Jan Szyszko (PiS) mówił, że projekt ustawy nie był konsultowany społecznie; twierdził, że uwagi zgłosiło m.in. Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO. Poparł go w tym Paweł Połanecki ze Stowarzyszenia, który ocenił, że przedłożony posłom projekt ustawy został rozszerzony i dopuszcza wprowadzenie organizmów zmodyfikowanych genetycznie GMO do otwartego środowiska - a w takiej rozszerzonej postaci nie był konsultowany.
Podsekretarz stanu resortu ochrony środowiska Janusz Ostapiuk odpowiedział, że wersja projektu, która teraz została przedłożona do opiniowania, nie różni się zasadniczo od tej zgłoszonej do społecznej debaty już w 2012 r. i była konsultowana przez wiele środowisk. Nadal dopuszcza jedynie do zamkniętego użycia GMO oraz genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM), na przykład w ośrodkach badawczych zajmujących się inżynierią genetyczną.
Posłowie PiS Jan Szyszko oraz Dariusz Bąk zwracali uwagę, że w projekcie ustawy zmieniono definicje takich określeń jak "awaria", "zamierzone uwolnienie" oraz "wprowadzenie do obrotu" organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Zaproponowane przez nich poprawki jednak odrzucono. Pos. Dorota Niedziela (PO) tłumaczyła, że zapisy te nie oznaczają żadnej możliwości uwolnienia GMO do środowiska.
Obaj posłowie PiS domagali się również jednoznacznego stwierdzenia, czy projekt ustawy w jakikolwiek sposób liberalizuje, jak to nazwali, możliwość wprowadzenia organizmów zmodyfikowanych genetycznie do otwartego środowiska. Arkadiusz Litwiński (PO) zapewnił, że przyzwolenie jest jedynie na prowadzenie badań nad GMO w ośrodkach zamkniętych. Domagał się jednak zapewnienia, że w projekcie ustawy nie ma żadnego wyłomu dopuszczającego wprowadzenia organizmów modyfikowanych genetycznie do środowiska.
Wiceminister Ostapiuk po raz kolejny zapewniał, że projekt ustawy niczego nie liberalizuje i w żaden sposób nie dotyczy uwolnienia GMO do środowiska. Został przygotowany w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który orzekł, że Polska nie dopełniła części zobowiązań wynikających z wprowadzenia w życie unijnej dyrektywy z 2009 r. dotyczącej ograniczonego stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Premier: wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję to bezpośredni atak na Polskę
-
Sejmowe komisje za projektem noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
-
Nie cichną spory o GMO
-
Obawy związane z GMO nie są bezpodstawne
-
Jak rozwóżnić czy produkt zawiera GMO?
-
Sejm: nie zgłoszono poprawek do projektu ustawy o ARiMR
-
Andrzej Kosztowniak został nowym przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych
-
Uprawy GMO mogą pozytywnie wpływać na klimat
-
Sejm we wtorek zajmie się m.in. projektem nowej ustawy covidowej
-
Sejm przeciw poprawkom Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)