Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PIORiN nie stwierdził zagrożenia fitosanitarnego zbóż sprowadzanych z Ukrainy

  • Autor: PAP
  • Data: 01-12-2018, 09:09
Prowadzona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontrola zboż sprowadzanych z Ukrainy nie wykazała zagrożenia fitosanitarnego. W 2017 r. skontrolowano 586 przesyłek z tego kraj, a w tym roku (do października)- 386.
PIORiN nie stwierdził zagrożenia fitosanitarnego zbóż sprowadzanych z Ukrainy
Fot. Shutterstock

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem ws. objęcia ścisłą kontrolą fitosanitarną płodów i produktów rolnych sprowadzanych z Ukrainy. Wielu rolników zwracało uwagę, że przywożone z tego kraju owoce, warzywa czy zboża są słabej jakości, a ponieważ są tańsze, zakłócają krajowy rynek konkurując z polskimi produktami.

Resort rolnictwa w odpowiedzi na ten wniosek poinformował, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PRIORiN) prowadzi monitoring produktów przywożonych z krajów pozaunijnych, w tym z Ukrainy. Jej celem jest niedopuszczenie do wprowadzenia na obszar kraju "organizmów szczególnie szkodliwych dla roślin".

Ministerstwo przekazało wyniki kontroli fitosanitarnej towarów przywożonych z Ukrainy. Zastrzegło jednak, że w przypadku importu zbóż, obowiązkowej granicznej kontroli fitosanitarnej podlegają jedynie nasiona kukurydzy przeznaczone do siewu. Z danych resortu wynika, że w 2017 r. skontrolowano 5 przesyłek nasion kukurydzy, przeznaczonych do siewu, a w 2018 r. (do dnia 30 września) również 5 przesyłek.

Niezależnie od tego, inspektorzy graniczni PIORiN wykonują kontrole wyrywkowe. W ramach monitoringu prowadzonego w latach 2017- 2018 (do dnia 21 października 2018 r.) przeprowadzono kontrolę importowanych z Ukrainy zbóż takich jak: jęczmień, sorgo, pszenica, proso, owies, żyto, gryka oraz kukurydza. W sumie kontrolą objętych jest 10 proc. przesyłek zbóż. W tym roku (do dnia 21 października 2018 r.) kontrolowano jęczmień, kukurydza, pszenica, proso, żyto i owies. Sprawdzono 386 przesyłek o łącznym tonażu 19 419,18 ton.

PIORiN w wyniku tych działań monitoringowych nie stwierdził zagrożenia fitosanitarnego.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!