Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Pogoda nie powinna zmniejszyć zbiorów zbóż na Ukrainie

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 04-04-2013, 08:32
Pomimo niespodziewanych niekorzystnych warunków pogodowych odnotowanych w okresie ostatnich tygodni Ukraina w dalszym ciągu spodziewa się wysokich zbiorów zbóż. Oficjalne prognozy nadal pozostają w wysokosci powyżej 50 mln ton - informuje FAMMU/FAPA.

Według analityków, pewne zagrożenie dla upraw zbożowych może pojawić się w zachodniej i północnej cześci kraju. Tutaj w ostatnim tygodniu odnotowano wyjątkowo intensywne opady śniegu. Gruba pokrywa śnieżna spowoduje opóźnienia w siewach zbóż jarych, zwłaszcza jęczmienia.

Dodatkowe ryzyko stwarzać może topniejący śnieg. Jeśli powstała w procesie szybkiego topnienia woda nie zostanie wystarczająco szybko zaabsorbowana przez glebę, to może dojść również do strat w uprawach ozimych - szacowanych na około 5-10%. Możliwy jest jednak optymistyczny scenariusz - wówczas nie dojdzie do ryzykownych podtopień, a wchłonięta w porę woda przyczyni się do poprawy warunków dla rozwijających się zbóż. Niestety w wymienionych wyżej rejonach zasiewy zbóż jarych będą najprawdopodobniej opóźnione i nie rozpoczną się przed połową kwietnia. Nadal jednak są szanse na dobre zbiory.

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!