Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polska dotąd nie poinformowała Komisji Europejskiej o zakazie upraw GMO

  • Autor: PAP
  • Data: 03-01-2013, 19:45
Polska nie poinformowała dotąd Komisji Europejskiej o ustanowieniu zakazu upraw GMO - poinformował w czwartek rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent. Polska musi przesłać KE formalną decyzję i naukowe uzasadnienie takiego zakazu.
Polska dotąd nie poinformowała Komisji Europejskiej o zakazie upraw GMO
Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent podkreślił, że kraje ustanawiające zakazy upraw GMO muszą wysłać KE nowe naukowe dane uzasadniające taki zakaz względami szkodliwości dla zdrowia lub środowiska.

W środę Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia zakazujące uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Dwa rozporządzenia przyjęte przez polski rząd zostały przygotowane na podstawie podpisanej 21 grudnia przez prezydenta ustawy o nasiennictwie, która podczas prac w parlamencie wzbudzała wiele emocji, bo dopuszcza uprawy roślin GMO. Ustawę wymusiły przepisy unijne. Rozporządzenia i ustawa wejdą w życie 28 stycznia.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapewnił w czwartek, że do czasu wejścia w życie rozporządzeń zakazujących uprawy roślin GMO Polska poinformuje o nich Komisję.

Rzecznik KE podkreślił, że kraje ustanawiające zakazy upraw GMO muszą wysłać KE nowe naukowe dane uzasadniające taki zakaz względami szkodliwości dla zdrowia lub środowiska. "Polska będzie musiała wysłać Komisji formalną decyzję mówiącą o tym, że przyjmuje tzw. klauzulę bezpieczeństwa w stosunku do MON 810 i Amflory ze względu na nowe dowody naukowe" - podkreślił.

"Jeśli chodzi o kukurydzę MON 810, to siedem krajów w UE stosuje klauzule zabezpieczające. Są to: Francja, Niemcy, Luksemburg, Austria, Węgry, Grecja i Bułgaria" - wymienił rzecznik. "Gdy jakiś kraj stosuje taką klauzulę, musi wysłać Komisji Europejskiej, a potem Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) naukowe dowody, że uprawa nie jest bezpieczna z punktu widzenia zdrowia i środowiska. Żaden z tych siedmiu krajów nie było w stanie dowieść, że są nowe dowody naukowe, które uzasadniałyby zakaz GMO" - dodał.

Przypomniał, że w lipcu ub.r. we Francji przyjęto nową klauzulę bezpieczeństwa, bo poprzednia została uznana za niezgodną z prawem przez francuski sąd.

"Na ten moment są dwie uprawy GMO, które są autoryzowane w UE - to kukurydza MON 810, która była zatwierdzona w 1998 r. i ziemniak Amflora, który został zarejestrowany w 2010 r." - powiedział Vincent. Dodał jednak, że żaden kraj UE nie uprawia Amflory, zaś MON 810 jest uprawiana głównie w Hiszpanii i w kilku innych krajach, m.in. w Czechach i Portugalii.

Rzecznik podkreślił, że siedem krajów UE, które zakazały upraw MON 810, nie ma podstawy prawnej dla zakazu modyfikowanej kukurydzy i teoretycznie KE mogłaby uruchomić wobec tych krajów procedurę o naruszenie unijnego prawa. KE chce jednak umożliwić krajom UE zakaz upraw GMO na swoim terytorium bez odwoływania się do ryzyka dla zdrowia lub środowiska. Propozycja z 2010 r. utknęła w Radzie UE.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!