Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polska pszenica płynie w świat

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 24-02-2016, 07:12
W ubiegłym roku eksport pszenicy z Polski znacznie wzrósł i osiągnął rekordową wielkość blisko 4 mln t. Na pierwsze miejsce wśród odbiorców powróciły Niemcy. Jednak większość eksportu trafia do krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski – mówi Michał Koleśnikow, kierownik zespołu analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Polska pszenica płynie w świat
fot.fotolia

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za: MRiRW) w 2015 r. eksport pszenicy (CN 1001) z Polski wyniósł 3,96 mln t i był o 0,74 mln t, czyli 23 proc., wyższy niż rok wcześniej. Warto zauważyć, że jednocześnie o 0,08 mln t do 0,48 mln t zmalał import. W rezultacie nadwyżka eksportu nad importem zwiększyła się do 3,48 mln t z 2,66 mln t w 2014 r. Tak dobre wyniki handlu zagranicznego pszenicą były możliwe dzięki rekordowo wysokim zbiorom w 2014 r. oraz drugim najwyższym w historii w 2015 r. Pomagało nam również osłabienie się euro oraz złotego, problemy z eksportem z Rosji oraz duży popyt importowy w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Zaznacza, że największym odbiorcą pszenicy z Polski w 2015 r. były Niemcy. Trafiło tam 987 tys. t ziarna, co stanowiło jedną czwartą całego eksportu. Wielkość ta była jednocześnie o 14 proc. wyższa niż w 2014 r. Warto zauważyć, że Niemcy tradycyjnie były najważniejszym rynkiem zbytu dla pszenicy z Polski lecz w 2014 r. większe ilości zostały sprzedane do Arabii Saudyjskiej, a Niemcy znalazły się na drugim miejscu. Jednak w ubiegłym roku znów powróciły na pozycję niekwestionowanego lidera.

Dosyć niespodziewanie na drugie miejsce wśród importerów polskiej pszenicy w 2015 r. wysunął się Egipt, do którego trafiło 652 tys. t ziarna wobec 87 tys. t sprzedanych w 2014 r. Kraj ten jest największym na świecie importerem pszenicy, jednak w poprzednich latach trafiały tam stosunkowo niewielkie ilości ziarna z Polski. W ubiegłym roku trafiała tam już co szósta tona wyeksportowanej z naszego kraju pszenicy.

Arabia Saudyjska, która również nastawiona jest na import dużych ilości pszenicy, w 2015 r. zakupiła w naszym kraju 556 tys. t tego towaru i znalazła się na trzecim miejscu wśród importerów. Oznaczało to znaczny, bo o 37 proc., spadek wobec rekordowej ilości sprowadzonej w 2014 r. i wynoszącej 882 tys. t.

Na liście odbiorców polskiej pszenicy na kolejnych siedmiu miejscach, aż sześć zajmują kraje afrykańskie: Algieria, Maroko, Kenia, Sudan, Nigeria i Tanzania. Łącznie zakupiły one w 2015 r. 1083 tys. t, co stanowiło 27 proc. polskiego eksportu, czyli więcej niż eksport do Niemiec. Co interesujące, w 2015 r. na siódmy miejscu wśród największych importerów pojawiła się Kuba, z wolumenem zakupów wynoszącym 125 tys. t. Warto zauważyć, że wśród dziesięciu największych importerów pojawia się tylko jeden kraj europejski - Michał Koleśnikow.

 - Naszym zdaniem, jest duże prawdopodobieństwo, że wielkość eksportu pszenicy z Polski w 2016 r. będzie mniejsza niż w 2015 r. Na razie wszelkie prognozy dotyczące zbiorów w tym roku są obarczone dużą niepewnością, zakładając jednak podobną ich wielkość jak w roku ubiegłym, można oczekiwać, że eksport będzie o 0,5-1,5 mln t niższy niż w 2015 r. - mówi kierownik zespołu analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!