Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Presja na obniżki światowych cen pszenicy

 • www.portalspozywczy.pl
 • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
 • Data: 08-03-2019, 10:58
- Od drugiego tygodnia lutego br. utrzymują się lekkie spadkowe tendencje światowych cen pszenicy. Przyczyniają się to tego kolejne prognozy zbiorów zbóż wskazujące, że w nadchodzącym sezonie podaż ziarna będzie wyższa niż w bieżącym - mówi Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro, BGŻ BNP Paribas.
Presja na obniżki światowych cen pszenicy
fot. shutterstock.com

W styczniu br. indeks światowych cen pszenicy,  obliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową (IGC), wzrósł o około 3% wobec grudnia 2018 r. Niemniej, już w lutym obniżył się o 6% w relacji miesięcznej, do poziomu notowanego ostatnio we wrześniu 2018 r. Wyraźne spadki widoczne są także na giełdach – i to zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Dla przykładu, na paryskiej giełdzie Matif, 1 marca br. notowania pszenicy w kontrakcie najbliższym wyniosły  191 euro/t, czyli obniżyły się o prawie 3% w ciągu tygodnia.

- Na cenach niewątpliwie ciążą prognozy zbiorów pszenicy w nadchodzącym sezonie 2019/20. Według ostatniego raportu IGC z 21 lutego br., areał zbiorów tego zboża w ujęciu globalnym będzie o 1% wyższy niż w bieżącym sezonie i wyniesie prawie 220 mln ha. Największe zmiany przewidywane są przypadku Australii (+16%), ale też Unii Europejskiej (+5% w relacji rocznej). Wśród dużych eksporterów pszenicy na plusie mają być też Stany Zjednoczone. Wprawdzie powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej w tym kraju jest o 4% niższa niż ta notowana w ubiegłym roku, niemniej Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA) szacuje, że areał zasiewów pszenicy jarej może być już o 8% większy w relacji rocznej. Z kolei UKragroconsult wskazuje na 4-5-proc. wzrost powierzchni zasiewów pszenicy ozimej w Rosji oraz 3-proc. na Ukrainie - podaje Marta Skrzypczyk.

W samej Unii Europejskiej, patrząc na istotnych producentów pszenicy,  największy wzrost areału zbiorów przewidywany jest w odniesieniu do Francji (+4%) oraz Niemiec (+6%). W Polsce spodziewana zmiana nie jest duża – z 2,39 mln ha w 2018 r. do 2,40 mln ha w 2019 r. (prognozy firmy Tallage, wydawcy raportu Strategie grains).

Zakładając normalne warunki pogodowe (a trudno obecnie robić inne założenia), światowa produkcja pszenicy w nadchodzącym sezonie 2019/20, jest szacowana przez IGC na 751 mln t, co oznacza 2-proc. wzrost wobec bieżącego sezonu oraz wzrost o 1% wobec średniej pięcioletniej.

- Duże zmiany prawdopodobnie nastąpią w Unii Europejskiej, dotkniętej suszą w 2018 r. W tym roku Tallage prognozuje zwiększenie plonów o prawie 10%, co wraz z większą powierzchnią może przełożyć się na wzrost produkcji o ponad 15% do 146,4 mln t. Oczywiście są to bardzo wczesne prognozy, obarczone dużym błędem. Nie można np. wykluczyć powtórki suszy z 2018 r. Ponadto, w bieżącym sezonie konsumpcja pszenicy przekroczyła poziom produkcji, co spowodowało spadek zapasów. Tym samym całkowity wzrost podaży ziarna może być mniejszy niż wzrost zbiorów - podsumowała Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz makroekonomicznych sektora agro, BGŻ BNP Paribas.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • paweł 2019-04-16 08:45:47

  Pszenica po 700 zł za tonę to nieopłacalna produkcja wam wszystko musi się opłacać a na gospodarstwie wszystko samo na pole wchodzi samo sie zbiera a rolnik tylko zbiera pieniądze . Brak inteligencji w naszym kraju poraża

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!