Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Prezes Maspeksu na EEC 2017: Każda akwizycja musi wzmocnić naszych dystrybutorów

  • Autor: portalspozywczy.pl
  • Data: 12-05-2017, 10:29
- Każda akwizycja Maspeksu musi wzmocnić naszych dystrybutorów - musi dawać wartość dodaną, a dana marka zyskać uznanie w oczach konsumentów. To dwa kluczowe czynniki, które bierzemy pod uwagę przy naszych akwizycjach. Dzięki temu tylko 8-9 proc. naszej sprzedaży stanowi private label - mówił Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC 2017 w Katowicach.
Prezes Maspeksu na EEC 2017: Każda akwizycja musi wzmocnić naszych dystrybutorów
Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice; fot. PTWP

Mówiąc o temacie sukcesji w polskich firmach rodzinnych Krzysztof Pawiński przyznał, że

- Mamy to szczęście, że nigdy nie byliśmy firmą rodzinną i nikt nie jest głównym udziałowcą. Jako Maspex mamy już za sobą przejście na profesjonalny zarząd menedżerski. Wiele firm rodzinnych ma problem z  oddaniem pewnych obszarów odpowiedzialności, przez co zatrzymują się na drodze dalszego rozwoju - dodał.

Jak przyznał, w Polsce brakuje prawnej konstrukcji fundacji rodzinnej, która pozwalałaby kontynuować dzieło przez spadkobierców. 

- Rozdrabnianie biznesu to wielkie ryzyko. Zarówno spółka akcyjna i parytety głosów nie dają wiodącej pozycji jednej stronie i są wyzwaniem. Fundacja rodzinna sprawia ze beneficjentem jesteśmy w równym stopniu i możemy wyznaczyć tego, kto to poprowadzi to. Dobre, sprawdzone rozwiązanie obowiązuje od lat w Austrii, trzeba je zaimplementować - dodaje.

Pawiński przyznał, że konsolidacja to kwestia racji bytu polskich firm spożywczych.

- Takie mamy otoczenie handlowe. Są sytuacje, w których liczy się wielkość pięści, a nie empatia. Skala to jest 'must be' i czynnik, który potrafi przykryć wiele menadżerskich błędów - dodał.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!