Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Prognozy wysokich zbiorów powodem obniżki cen zbóż

 • Autor: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł
 • Data: 26-02-2012, 12:04
Spadają ceny pszenicy i kukurydzy na giełdach. Powodem spadków w minionym tygodniu były informacje o zwiększeniu areału upraw kukurydzy w USA oraz prognozy większych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie. Nastroje na rynkach mogą wkrótce coraz bardziej skłaniać ku spadkom - uważają eksperci FAMMU/FAPA.
Prognozy wysokich zbiorów powodem obniżki cen zbóż
Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), w sezonie 2011/2012 światowa produkcja pszenicy wyniesie 695 mln ton

W bieżącym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy na Matif obniżyły się. Ceny pszenicy w kontrakcie marcowym spadły przez tydzień o 1,4 proc. do 209,8 EUR/tonę, a kukurydzy - o 1 proc. do 204,8 EUR/tonę. - Prawdopodobnie nastroje na rynku wkrótce coraz bardziej będą skłaniały się do „spadków" - oceniają eksperci zespołu FAMMU/FAPA.

W minionym tygodniu rynek z niecierpliwością oczekiwał potwierdzenia przez USDA spodziewanego znacznego wzrostu areału upraw kukurydzy w USA na zbiór w przyszłym sezonie. Nieoficjalnie prognozowany był on na 2,6 proc., do 38,33 mln ha. Pod koniec tygodnia USDA podał nieco tylko niższą prognozę areału kukurydzy - w wysokości 38,04 mln ha, co oznacza najwyższą powierzchnię upraw kukurydzy od 1944 r.

Także prognozy areału zasiewów pozostałych gatunków zbóż są bardzo wysokie. Powierzchnia upraw pszenicy w USA prognozowana jest w wysokości 23,47 mln ha, tj. o 3,6 mln akrów ok. 1,5 mln ha więcej niż sezon wcześniej.

- Za rychłymi zniżkami przemawia też obfitość pszenicy na rynku światowym. Rekordową podaż tego gatunku potwierdza lutowy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), w którym podwyższono o 5 mln ton prognozę światowej produkcji pszenicy w sezonie 2011/2012 do 695 mln ton, a zapasów końcowych - o 7 mln ton do 211 mln ton - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

W tym tygodniu na CBoT odnotowano niewielkie wzrosty. Pszenica w kontrakcie marcowym podrożała przez tydzień o 2,1 proc,. do 235,8 USD/tonę, a kukurydza o 0,5 proc. do 251,8 USD/tonę. Notowania na chicagowskiej giełdzie są obecnie prawdopodobnie przede wszystkim wspierane przez zwiększony eksport amerykańskiej kukurydzy do Chin (120 tys. ton).

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • rolnik z mazowsza 2012-02-26 13:01:32

  Niech eksperci FAMMU/FAPA.przejadą się po polach to zobaczą ten nadmiar pszenicy, już widać sytuację... moja okolica wymarzła.

  Odpowiedz
 • wołek 2012-02-26 15:20:50

  Ostatnie zastraszania przed większymi podwyżkami by spekulanci mogli kupić tanio kontrakty .Oziminy zostały już odsłonięte więc niedługo zacznie się podliczanie strat a wtedy kontrakty w górę ale na razie ile się da brną w kłamstwo .Biznes jest biznes nigdy nie wiadomo kiedy trafi się znów tak pewny zarobek . A zapomniałem że następny duży skok cen będzie jak Sowiety wprowadzą zaporę na swoje zboże . Powyższy artykuł jest dobrym przykładem spekulacji gdzie FAMMU/FAPA powołuje się na Reuters ten znów na inne źródła typu USDA ,IGC i tak dalej a ostatni powołają się na raport FAMMU/FAPA i tak wkoło .To tak samo jak w dowcipie o Indianach ; Przychodzi Indiańskie plemię do szamana z pytaniem jaka będzie zima ?Szaman pomachał totemem puścił dyma z fajki pokoju po czym stwierdził że zima będzie mroźna i zalecił zbierać chrust.Ale zima okazała się ciepła . Taka sytuacja powtarzała się przez trzy lat .Wkurzeni Indianie zbieraniem niepotrzebnego opału przed czwartą zimą pytają szamana jaka będzie zima ale zastrzegają że jak znowu się pomyli to go oskalpują .Szaman przestraszony kazał przyjść dopiero następnego dnia a sam pośpiesznie by nie strzelić gafy udał się do instytutu meteorologicznego by podali mu dobrą prognozę .Tam uzyskał dane że zima będzie bardzo mroźna .Zachwycony szaman już miał wychodzić ale jeszcze zapytał skąd mają takie dane na czym je opeirają ?Usłyszał odpowiedz; -Zima na pewno będzie mroźna bo Indianie już trzy lata chrust zbierają >:)))) .

  Odpowiedz
 • RM 2012-02-29 21:52:15

  Ci \"eksperci\" nie dodają drobnych informacji, zapotrzebowanie w USA na kukurydzę wzrasta kilkanaście procent w skali roku, pod przemysł poza rolniczy, w Polsce jest podobnie!!! A WPR po 2013 to dopiero będzie jazda w Polsce!!!

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!