Według kwietniowych prognoz Strategie Grains, w nadchodzącym sezonie unijna produkcja kukurydzy wyniesie 66,5 mln ton (z uwzględnieniem Chorwacji), co oznacza kilkunastoprocentowy wzrost produkcji r/r. Z kolei zbiory pszenicy zwyczajnej przewidywane są w wysokości 131,1 mln ton, tj. o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Dobre perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż, zarówno globalne, jak i w samej Unii wpływają na stopniowe utrwalanie się tendencji spadkowych na giełdach towarowych. W minionym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie obniżyły się o 1,4 proc. dochodząc do 241,5 EUR/tonę, a kukurydzy w kontrakcie czerwcowym - o 2,2 proc. do 215,5 EUR/tonę.

Notowania pszenicy i kukurydzy na amerykańskiej giełdzie CBoT nie wykazywały większych wahań w stosunku do poziomu cen z poprzedniego tygodnia. Pszenica w kontrakcie majowym potaniała nieznacznie - o 0,2 proc. do 257,7 USD/tonę, natomiast kukurydza - podrożała o 0,1 proc. do 254 USD/tonę.

Obecne warunki pogodowe dla upraw zbożowych w USA są zróżnicowane, co jest podstawą do pewnej dozy niepokoju o ostateczny wynik tegorocznych zbiorów. Pomimo generalnie nie najgorszych prognoz, nie do końca sprzyjające warunki pogodowe w niektórych rejonach kraju - a zwłaszcza w pasie kukurydzy - znacznie opóźniły planowane zasiewy. Tempo prac ma teraz przyspieszyć wraz z poprawą pogody.

Poza tym w tym tygodniu do utrzymywania się notowań kukurydzy na wysokim poziomie przyczynić się mógł również większy popyt na ten gatunek ze strony Chin. Według danych USDA, w kończącym się tygodniu Chiny zakupiły 540 tys. ton amerykańskiej kukurydzy.

Z kolei w pasie upraw pszenicy HRW w drugiej połowie tygodnia odnotowano przymrozki, które wzmogły obawy o kondycję upraw. Prawdopodobnie epizod zimna nie spowodował jednak zbyt rozległych strat. USDA oszacowało, że 35 proc. zasiewów HRW jest obecnie w dobrej i bardzo dobrej kondycji, mniej w porównaniu do oceny z poprzedniego tygodnia w wysokości 36 proc. oraz znacznie poniżej wyniku z analogicznego okresu rok wcześniej - w wysokości 63 proc.