Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Resort rolnictwa chce aktywnie uczestniczyć w pracach nad kodeksem budowlanym

  • Autor: PAP
  • Data: 14-05-2017, 10:09
Resort rolnictwa będzie aktywnie uczestniczył w pracach nad nowym kodeksem urbanistyczno-budowlanym, tak by jego rozwiązania nie ograniczały rozwoju gospodarstw - deklaruje wiceminister Zbigniew Babalski. Obecnie tylko 30 proc. gmin ma plany zagospodarowania przestrzennego - wskazuje.
Resort rolnictwa chce aktywnie uczestniczyć w pracach nad kodeksem budowlanym
Zbigniew Babalski (fot. zbigniewbabalski.blogspot.com)

Nad nowym kodeksem budowlanym pracuje resort infrastruktury. Ma on chronić istniejący stan zabudowy. Łatwiejsze ma być oddzielenie stref produkcyjnych od mieszkalnych. Przepisy mają być gotowe w drugiej połowie roku - poinformowała Tatiana Tymosiewicz, wicedyrektor departamentu polityki przestrzennej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Jak dodała, obecnie każda zmiana sposobu zagospodarowania terenu, w tym budowa obiektu gospodarskiego, wymaga stwierdzenia jej dopuszczalności. Następuje to albo w planie miejscowym, albo w decyzji o warunkach zabudowy. Ten ostatni dokument wydaje się wtedy, gdy dany teren nie jest objęty planem miejscowym.

Tłumaczyła, że budowa chlewni, obory czy kurnika może rodzić konflikty społeczności lokalnej. Powodem jest "brak koordynacji rozmieszczenia kolidujących ze sobą funkcji terenu na rolniczo-produkcyjną i mieszkaniową". Decyzja o warunkach zabudowy nie daje możliwości koordynowania tych funkcji, a jeżeli nawet istnieje plan miejscowy, to często przewiduje on mieszane funkcje terenu, które doprowadzają do tego, że obok zabudowy mieszkaniowej powstają fermy.

Przy budowie obiektów inwentarskich, niezależnie od ich wielkości, obowiązuje ta sama procedura uzyskania pozwolenia na budowę. Obecnie przepisy są mało elastyczne, gminy nie do końca mają kontrolę nad budową obiektów, zbyt mało jest chroniony stan zabudowy (można wybudować obiekt, który będzie przeszkadzał mieszkańcom) - argumentowała Tymosiewicz.

Poinformowała, że resort infrastruktury od jesieni ubiegłego roku prowadzi szerokie konsultacje nad stworzeniem nowego kodeksu budowlanego. Tłumaczyła, że przygotowywane przepisy mają przede wszystkim poprawić dostępność informacji o tym, co będzie powstawało w najbliższej okolicy.

Oprócz kodeksu potrzebna jest zmiana wielu innych ustaw, ale także trzeba przygotować ustawę wprowadzającą te przepisy. Ponadto wydane zostaną rozporządzenia. Według niej, nowa wersja kodeksu ma być gotowa w drugim półroczu tego roku.

Generalną zasadą w nowym kodeksie będzie, że "przestrzeń jest dobrem wspólnym", co oznacza, że nie można będzie na swojej posesji wybudować czegoś, co będzie przeszkadzało innym - wyjaśniła. Ochronie prawnej będzie podlegał istniejący stan nieruchomości tj. jeżeli stoi budynek mieszkalny, to ten kto się zbliża do tego obiektu nie może powodować konieczności ograniczenia działalności sąsiada i odwrotnie, jeżeli osoba wybuduje sobie dom obok fermy, to nie będzie mogła narzekać, że jest ona uciążliwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!