Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rosja spodziewa się lepszych zbiorów zbóż

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 15-03-2013, 09:51
W sezonie 2013/14 Rosja może zebrać od 87 do 92 mln ton zbóż - oceniają analitycy instytutu badań rynkowych IKAR. Umożliwiłoby to nadwyżkę eksportową w wysokości 22 mln ton - informuje FAMMU/FAPA.

Oficjalnie formułowane prognozy tegorocznych zbiorów są jeszcze bardziej optymistyczne - w wysokości 95 mln ton. Oznacza to znaczący wzrost produkcji zbożowej kraju w porównaniu do 71 mln ton zebranymi w sezonie 2012/13.

Instytut badań rynkowych IKAR podał ponadto, że w okresie od lipca ub.r. do lutego br. Rosja zakupiła 891 tys. ton ziarna zbóż. Największe ilości ziarna sprowadzono z Kazachstanu - 530 tys. ton.

Rosja zamierza znieść cła w eksporcie zbóż. Będą one zniesione nie wcześniej niż za miesiąc - poinformował wiceminister rozwoju gospodarczego kraju Andrzej Klepach. Zerowe stawki celne w imporcie mają pozostać co najmniej do końca bieżącego sezonu, tj. do dnia 1 lipca br.

Obecnie stawka celna w imporcie zbóż do Rosji z krajów poza unią celną wynosi 5 proc. Nie jest więc wysoka. Trudno ocenić czy zrównanie z zerem ceł w przywozie z krajów trzecich spowoduje zwiększony napływ ziarna do Rosji.

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!