Rosną giełdowe ceny rzepaku
Rzepak na MATIF w kontrakcie lutowym przez tydzień wzrósł o 2,8 proc., natomiast soja na CBOT podrożała o 4,1 proc. Kanadyjska canola na WCE podniosła się o 2,9 proc.
Po dość nerwowym wcześniejszym tygodniu notowań, ubiegły tydzień był znacznie spokojniejszy ze zdecydowaną przewagą wzrostów cen rzepaku. Podobnie sytuacja kształtowała się na pozostałych oleistych.
Co prawda, patrząc na załączone wykresy kontynuacyjne - dotyczy soi i canoli - nie widać w ostatnich dniach wzrostu, ale wynika to z tego, że w ub. poniedziałek odbyły się ostatnie notowania serii styczniowej kontraktów na nie. Ponieważ różnica cen była na niekorzyść serii marcowej, w efekcie taki, a nie inny jest kształt wykresu z cenami kontynuacyjnymi.
Cena kontraktów terminowych rzepaku w Paryżu wygasających w lutym w ciągu tygodnia wzrosła o 2,77 proc. i wyniosła 464,00 EUR/t. Kontrakty majowe podrożały o 2,60 proc., sierpniowe podniosły się o 3,12 proc. i kosztowały odpowiednio 454,50 i 429,50 EUR/t.
W Chicago kontrakty marcowe soi wzrosły o 4,08 proc. i kosztowały 525,15 USD/t, kontrakty wygasające w maju podniosły się o 3,87 proc., lipcowe podrożały o 3,87 proc. i kosztowały 520,56 i 518,08 USD/t.
Cena kontraktów terminowych kanadyjskiej canoli notowanych na WCE w Winnipeg wygasających w marcu wzrosła o 2,90 proc. i wyniosła 600,00 CAD/t. Kontrakty majowe podrożały o 2,56 proc., lipcowe wzrosły o 1,95 proc. i kosztowały odpowiednio 589,20 i 581,30 CAD/t.
Powiązane tematy:
-
Zboże: Jaki jest w tym roku stan zasiewów?
-
Poradnik rzepiary. Rolnik tłumaczy, jak zrobić dobre zdjęcie i nie zniszczyć upraw
-
Zapowiadają się dobre zbiory miodów wiosennych
-
Susza zmniejsza plony rzepaku
-
Kanada zasieje więcej pszenicy a mniej rzepaku
-
PSPO: Krajowa produkcja pasz rzepakowych staje się strategiczna
-
Rzepak silnie drożeje
-
KOWR: Polska potrzebuje więcej rzepaku niż jest w stanie wyprodukować
-
Wojna na Ukrainie: Podrożeją zboża i oleiste, a z nimi cała żywność
-
Przerób rzepaku w 2021 roku większy niż przed rokiem
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)