Spadki cen o tej porze roku wskazują na przekonanie uczestników rynku co do dobrych perspektyw na kolejny sezon. Do tego dochodzi wyjątkowo wysoki poziom zapasów zbóż zarówno w skali samej UE, jak i globalnej. Spadki mają więc uzasadnienie przede wszystkim w czynnikach fundamentalnych. Obecnie nawet bardzo dobre wyniki tygodniowej sprzedaży unijnej pszenicy (761 tys. ton) nie były w stanie wpłynąć na zmianę trendu. Także ogłoszenie kilku dużych przetargów ze strony wiodących importerów (Arabia Saudyjska, Egipt, Tajwan) na zakup pszenicy nie podziałało zwyżkowo.

Spadki notowań wystąpiły również na CBoT. Tutaj kukurydza w najbliższym kontrakcie wyceniana była po 139,8 USD/tonę, tj. o 2,9 proc. mniej niż tydzień wcześniej, a pszenica – po 163,6 USD/tonę (spadek o 3,7 proc. w ujęciu tydzień do tygodnia). Notowania pszenicy na CBoT zniżkowały przez większość tygodnia, dopiero w czwartek nastąpił niewielkie odbicie z wyjątkowo niskiego poziomu, najniższego od około pięciu i pół roku. W przypadku pszenicy amerykańskiej dodatkowym czynnikiem potęgującym zniżki są słabe wyniki w eksporcie, związane z silna pozycją dolara. 

W drugiej połowie tygodnia USDA podał do wiadomości wstępne szacunki przewidywanej powierzchni upraw zbóż i soi w Stanach - areał pszenicy ma się zmniejszyć, wzrosnąć ma zaś areał kukurydzy i soi. Przewidywania te bazują na subiektywnych ocenach, bardziej wiarygodne szacunki, oparte o badania sondażowe, ukażą się w późniejszym czasie.

Presja podażowa jest obecnie tak duża, że nawet wysoka tygodniowa produkcja bioetanolu w USA nie działa hamująco na spadki cen. W tygodniu kończącym się 19 lutego br. amerykańska produkcja etanolu wyniosła średnio 994 tys. baryłek dziennie, tj. o 19 tys. baryłek więcej niż tydzień wcześniej, a zapasy etanolu - 23,11 mln baryłek.

Nie bez znaczenia dla cen bioetanolu, a także surowca, z którego jest on w przeważającej większości wytwarzany w Stanach, tj. kukurydzy, są obecne nadal niskie ceny ropy. Pod koniec tygodnia notowania etanolu na giełdzie w Chicago (najbliższy kontrakt) wynosiły 1,364 USD za galon amerykański. Notowania ropy Brent na londyńskiej giełdzie kształtowały się w tym samym czasie na poziomie 35 USD za baryłkę.

W najnowszym raporcie IGC przewiduje w sezonie 2016/17 wzrost areału kukurydzy w skali globalnej o 1 proc., w tym przede wszystkim w USA, krajach WNP, Ameryce Południowej oraz w Afryce. Wzrost ten ma być „pochłonięty” co prawda przez rosnącą konsumpcję, jednak nie poprawia to „ciężkiego” bilansu kukurydzy na świecie, z wyjątkowo wysokim poziomem zapasów, który według prognoz zmniejszy się tylko nieznacznie na koniec przyszłego sezonu - do 200 mln ton. Oczekiwany spadek zbiorów pszenicy – o 21 mln ton w ujęciu sezon do sezonu, ma być przede wszystkim związany z pogorszeniem plonowania. Jednak trzeba podkreślić, że wysokie zapasy pszenicy końcowe będą w dużej mierze niwelować spodziewane spadki produkcji.

W przypadku jęczmienia IGC szacuje światowy areał na poziomie zbliżonym do bieżącego sezonu, przy czym wzrost powierzchni zajętej pod ten gatunek jest oczekiwany w Europie, krajach WNP oraz w Ameryce Północnej. Globalna produkcja jęczmienia ma się zmniejszyć o 3 proc. ze względu na słabsze plony. Tak więc dobre prognozy dla zbóż na kolejny sezon w połączeniu z wysokimi zapasami (szacowanymi przez IGC na 465 mln ton, w tym 213 mln ton pszenicy i 206 mln ton kukurydzy), najwyższymi od 29 lat, powodują obecne zniżkowe tendencje na rynku zbożowym.