Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rynek zbóż w sezonie 2014/15 będzie nadal pod presją podaży

  • www.farmer.pl
  • Autor: farmer.pl
  • Data: 13-10-2014, 20:24
- Wysokie zapasy początkowe oraz niewiele niższe od ubiegłorocznych światowe zbiory zbóż zapowiadają, że rynek zbóż w sezonie 2014/15 będzie nadal pod presją podaży, mimo większego popytu - uważa prof. Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Obecne ceny ziarna zbóż, mimo że już minęły prawie dwa miesiące od żniw, notują obniżki a nie wzrosty jak wcześniej prognozowano. Wszystko wskazuje na to, że sezon 2014/2015 będzie właśnie niekorzystny pod względem ceny i to we wszystkich gatunkach zbóż.

- Ceny zbóż w rozpoczętym sezonie prawdopodobnie będą niższe niż w sezonie 2013/14, zwłaszcza na rynku krajowym ze względu na rekordowe zbiory oraz zmniejszony popyt importowy. Pozwoli na odbudowę zapasów mocno uszczuplonych w latach poprzednich - informuje prof. Seremak-Bulge w Raporcie rolnym przedstawionym przez IERiGŻ.

Jak sytuacja wygląda na świecie? W nowym sezonie, zdaniem analityków z Instytutu, może nastąpić jednak umiarkowana poprawa relacji podaży i popytu, ale w światowym bilansie zbóż.

- Według ostatnich szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) nadwyżki na koniec sezonu 2013/14 mogą wynieść 404 mln ton zbóż, tj. o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Zbiory zbóż w 2014 r. szacowane są na 1986 mln ton, tj. o niespełna 0,5 proc. mniej niż w rekordowym roku poprzednim i jednocześnie o 7 mln ton więcej niż szacowano przed miesiącem. Wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca wynika głównie z rewizji w górę zbiorów w Europie Brazylii, Australii, WNP i USA (kukurydza) - podkreśla dr Wiesław Łopaciuk i Katarzyna Klimek w Raporcie rolnym.

Specjaliści podkreślają, że na naszym rodzimym rynku zanotowano rekordowe zbiory zbóż. Wstępnie zostały one oszacowane na 31,6 mln ton i były o 11,8 proc. większe niż w 2013 r.

- Wpłynęły na to bardzo dobre plony, szczególnie ozimin, przy braku większych zmian areału zbóż (7,5 mln ha). W porównaniu z poprzednim rokiem najbardziej wzrosła produkcja pszenżyta (o 21,6 proc.), owsa (o 21,5 proc.) i pszenicy (o 21 proc.). Zmniejszyły się zbiory żyta (o 17,4 proc.) i mieszanek zbożowych (o 3,2 proc.). Zbiory z 2014 r. przewyższają o 3,6 mln ton prognozowane na sezon 2014/15 zużycie krajowe, które może zwiększyć się o 4 proc. do 27,8 mln ton. Znacznie mniejsze niż w poprzednim sezonie będą natomiast możliwości eksportu - czytamy w raporcie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!