Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy
- Autor: PAP
- Data: 15-05-2022, 09:04
- Aktualizacja: 15-05-2022, 15:05

Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom - podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.
Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.
Indyjskie zbiory ucierpiały z powodu upałów
Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.
Jak podaje AP, światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc.
Ministrowie rolnictwa państw G7 na zakończonym w sobotę spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii. "Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają swoje rynki, to pogłębi to tylko obecny kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej rolnikom" - podkreślił minister rolnictwa Niemiec Cem Oezdemir. "Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20" - dodał.
komentarze (0)