Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rząd przyjął program poprawy odmian roślin

  • Autor: PAP
  • Data: 27-05-2008, 15:30
Uzyskiwanie nowych, bardziej wydajnych i jakościowo lepszych odmian roślin uprawnych przeznaczonych m.in. do produkcji żywności i pasz jest celem wieloletniego programu, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), wieloletni program "Ulepszanie roślin dla zrównoważonych AgroEkoSystemów, wysokiej jakości żywności i produkcji roślinnej na cele nieżywnościowe" ma także na celu zachowanie różnorodności biologicznej roślin uprawnych dla następnych pokoleń.

"Równie istotnym zadaniem będzie ocena skutków ewentualnej uprawy roślin genetycznie modyfikowanych dla produkcji rolniczej i środowiska" - napisano w komunikacie.

Realizacja programu ma się przyczynić do kształtowania produkcji rolnej zgodnie ze światowymi tendencjami, uwzględniającymi wymogi
ochrony środowiska. Ma ponadto umożliwić tworzenie nowych technologii i standardów jakości w produkcji roślinnej oraz zwiększyć bezpieczeństwo żywności i poprawić stan fitosanitarny kraju.

Według resortu rolnictwa, efektem tych zmian będzie lepsza jakość produkowanej żywności. Powinna się też poprawić sytuacja ekonomiczna gospodarstw i zwiększyć konkurencyjność polskiej żywności na światowych rynkach.

Program będzie realizowany w latach 2008-2013, koszt jego wykonania oszacowano na 63 mln 727 tys. zł. Koordynatorem i wiodącym wykonawcą zadań będzie Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!