Siewy zbóż jarych są w tym roku opóźnione
- Autor: PAP
- Data: 09-04-2013, 18:51
Według Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) w Radzikowie optymalny termin wysiewu pszenicy jarej, w zależności od regionu kraju, to 15 marca - 10 kwietnia. W regionie zachodnim najkorzystniej jest wysiać to zboże w okresie 15 - 25 marca, a dopuszczalny opóźniony termin, to 5 kwietnia; w regionie centralnym - optymalny termin to 20 - 30 marca, (dopuszczalny opóźniony termin 10 kwietnia); w regionie północno-wschodnim zaś: 1 - 10 kwietnia, (dopuszczalny opóźniony termin 20 kwietnia); region wschodni - optymalny termin to 25 marca - 5 kwietnia (opóźniony - termin 15 kwietnia)
Eksperci zwracają uwagę, że najbliższym czasie dużo będzie zależało od warunków pogodowych, w interesie rolników jest bowiem jak najszybsze przystąpienie do prac polowych. Ważne będą też warunki pogodowe w dalszym okresie wegetacji roślin, gdyż są one w stanie zrekompensować opóźnione siewy. Dla przykładu, mimo bardzo niekorzystnego początku roku 2012 (wymarznięcia, późne siewy zbóż jarych) zbiory zbóż były większe od średniej z ostatnich pięciu lat wynoszącej ponad 28 mln ton.
Pszenica jara kiełkuje w temperaturze 1-3 stopni C. Opóźnienie siewu spowoduje, że początkowy rozwój rośliny odbędzie się w wyższych temperaturach i przy dłuższym dniu. Takie warunki spowodują skrócenie okresu krzewienia co ograniczy liczbę pędów i zmniejszy liczbę płodnych kłosów. Jak zauważa IHAR, z doświadczeń wynika, że ujemny wpływ opóźnionego siewu w niewielkim stopniu może być wyrównywany poprzez zwiększoną ilość wysiewu roślin na hektar.
W przypadku jęczmienia jarego, które jest najpopularniejszym zbożem jarym, w przeważającej części kraju optymalny termin wysiewu przypada na okres od 20 marca do 10 kwietnia.
Natomiast trudno jest jeszcze w pełni ocenić stan przezimowania ozimin. Potencjalne straty mrozowe mogły powstać w rejonach, w których mimo niskich temperatur nie było pokrywy śnieżnej. Natomiast duże mrozy na obszarach zaśnieżonych nie powinny powodować strat w zasiewach, ponieważ warstwa śniegu stanowiła skuteczną izolację. Stosowane w kraju odmiany zbóż ozimych zazwyczaj dobrze znoszą niskie temperatury - poinformował resort rolnictwa.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Z powodu min Ukraina nie może korzystać z 460 tys. ha ziem rolnych
-
Włochy: ponad 2 miliardy euro strat z powodu suszy
-
Ukraina: Rosjanie ukradli prawie 2 tys. ton zboża z zakładów rolnych
-
Rynek zbóż: trudny sezon i rekordowe ceny
-
Ceny zbóż: Pojawiają się oferty sprzedaży ukraińskiej pszenicy
-
Wicepremier: sytuacja na rynku zbóż może się jeszcze pogarszać
-
Premier Ukrainy: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża
-
Czy polskie firmy pomogą Ukrainie przetransportować zboże?
-
Transport zboża z Ukrainy przez Polskę. "Olbrzymie problemy"
-
Turcja będzie kupować od Rosji ukraińskie zboże?
komentarze (0)