Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Siewy zbóż jarych są w tym roku opóźnione

  • Autor: PAP
  • Data: 09-04-2013, 18:51
Siewy zbóż jarych ze względu na długą i śnieżną zimę są w tym roku opóźnione. Optymalny termin wysiewu pszenicy jarej dla zachodniej i środkowej Polski minął w drugiej połowie marca - poinformowało we wtorek ministerstwo rolnictwa.

Według Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) w Radzikowie optymalny termin wysiewu pszenicy jarej, w zależności od regionu kraju, to 15 marca - 10 kwietnia. W regionie zachodnim najkorzystniej jest wysiać to zboże w okresie 15 - 25 marca, a dopuszczalny opóźniony termin, to 5 kwietnia; w regionie centralnym - optymalny termin to 20 - 30 marca, (dopuszczalny opóźniony termin 10 kwietnia); w regionie północno-wschodnim zaś: 1 - 10 kwietnia, (dopuszczalny opóźniony termin 20 kwietnia); region wschodni - optymalny termin to 25 marca - 5 kwietnia (opóźniony - termin 15 kwietnia)

Eksperci zwracają uwagę, że najbliższym czasie dużo będzie zależało od warunków pogodowych, w interesie rolników jest bowiem jak najszybsze przystąpienie do prac polowych. Ważne będą też warunki pogodowe w dalszym okresie wegetacji roślin, gdyż są one w stanie zrekompensować opóźnione siewy. Dla przykładu, mimo bardzo niekorzystnego początku roku 2012 (wymarznięcia, późne siewy zbóż jarych) zbiory zbóż były większe od średniej z ostatnich pięciu lat wynoszącej ponad 28 mln ton.

Pszenica jara kiełkuje w temperaturze 1-3 stopni C. Opóźnienie siewu spowoduje, że początkowy rozwój rośliny odbędzie się w wyższych temperaturach i przy dłuższym dniu. Takie warunki spowodują skrócenie okresu krzewienia co ograniczy liczbę pędów i zmniejszy liczbę płodnych kłosów. Jak zauważa IHAR, z doświadczeń wynika, że ujemny wpływ opóźnionego siewu w niewielkim stopniu może być wyrównywany poprzez zwiększoną ilość wysiewu roślin na hektar.

W przypadku jęczmienia jarego, które jest najpopularniejszym zbożem jarym, w przeważającej części kraju optymalny termin wysiewu przypada na okres od 20 marca do 10 kwietnia.

Natomiast trudno jest jeszcze w pełni ocenić stan przezimowania ozimin. Potencjalne straty mrozowe mogły powstać w rejonach, w których mimo niskich temperatur nie było pokrywy śnieżnej. Natomiast duże mrozy na obszarach zaśnieżonych nie powinny powodować strat w zasiewach, ponieważ warstwa śniegu stanowiła skuteczną izolację. Stosowane w kraju odmiany zbóż ozimych zazwyczaj dobrze znoszą niskie temperatury - poinformował resort rolnictwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!