Majonez po 16 zł w Biedronce

Ekonomista Rafał Mundry opublikował na Twitterze zdjęcie ze sklepu Biedronka z ceną majonezu. Obecnie za Majonez Dekoracyjny Winiary o pojemności 800 ml w Biedronce trzeba zapłacić 15,99 zł. Jak zwraca uwagę ekspert - "rok temu na promce można było kupić taki nawet za 8 zł."

Na potwierdzenie komentarzy zamieścił zdjęcia cen z gazetek promocyjnych tego samego majonezu w poprzednich latach.

- 2020: po 6,99 zł (za 900 ml) 2022: po 7,50 zł (za 820 ml) 2023: po 15,99 zł (za 800 ml) Nie tylko drożej. Ale i mniej. Shrinkinflacja - inflacja malejących opakowań - wyjaśnił Rafał Mundry.

Zmienne pojemności Majonezu Dekoracyjnego Winiary

W nadesłanym do naszej redakcji komentarzu, biuro prasowej marki Winiary, której właścicielem jest Nestle, tłumaczy, że "przytoczone przykłady dotyczące Majonezu Dekoracyjnego Winiary odnoszą się do oferty sezonowej i dedykowanej dla danej sieci handlowej" (w tym przypadku Biedronki).

 

- Produkty w takiej ofercie są każdorazowo tworzone na życzenie i według preferencji klienta biznesowego, dlatego mogą być dostępne w różnych pojemnościach, takich jak przytoczone 800, 820 czy 900 ml. Zmienne pojemności w ubiegłych latach wynikają z zapotrzebowania poszczególnych sieci handlowych i nie są częścią standardowej oferty marki – na rynku w stałej ofercie były i są dostępne warianty Majonezu Dekoracyjnego Winiary w pojemnościach: 250 ml, 300 ml, 400 ml, 700 ml. Dodatkowo, w sieci sklepów Biedronka całorocznie dostępna jest wersja 500 ml - podaje biuro prasowe Winiary w oświadczeniu.

Podwyżki cen majonezu

Jak dodano, w związku z inflacją, podwyżki cen w kategorii majonezów były nieuniknione i objęły wszystkie marki dostępne na rynku.

- Dbając o utrzymanie najwyższej jakości naszych produktów, my również byliśmy zmuszeni podnieść ceny. Jako producent nie mamy jednak wpływu na końcową cenę widoczną dla konsumenta przy półce sklepowej - dodano.