Każdy przypadek cukrzycy związany jest z pośrednio bądź bezpośrednio z zaburzeniem wydzielania insuliny, która jest głównym hormonem regulującym i sprzęgającym procesy spalania tłuszczów, węglowodanów oraz rozkładu białek. Tym samym leczenia cukrzycy wiąże się z określonym rodzajem diety.

Wśród czynników ryzyka cukrzycy wymienia się między innymi nadmierną kaloryczność diety w stosunku do zapotrzebowania i wysoki indeks glikemiczny pokarmów.

Czego cukrzycy nie powinni jeść?

Uogólniając, produkty, których trzeba unikać na diecie cukrzycowej, to: oczyszczone produkty zbożowe, takie jak jasne pieczywo, drobne kasze, biały ryż, zwykły makaron, płatki śniadaniowe, słodzone musli, warzywa długo gotowane i konserwowe, niektóre owoce świeże (takie jak banan, ananas, winogrona), owoce suszone oraz konserwowe, tłuste gatunki mięs, parówki, kiełbasy, cukier i miód, słodzone napoje, słodycze sklepowe oraz domowe zawierające cukier, białą mąkę i duże ilości tłuszczu, produkty gotowe, np. typu fast food, słone przekąski. A jak jest w przypadku dań świątecznych i na co cukrzycy powinni uważać przy wigilijnym stole?

Wigilia cukrzyka: czego cukrzycy nie powinni jeść w święta?

Święta Bożego Narodzenia mogą być dla cukrzyków sporym wyzwaniem. Chcąc zadbać o prawidłowy poziom glikemii przy suto zastawiony stole (pełnym dodatkowo często słodkich wypieków i alkoholu) osoby na diecie cukrzycowej powinny wystrzec się wielu potraw wigilijnych lub też zjadać jedynie minimalne ich porcje dla smaku.

Wśród potraw wigilijnych i świątecznych o wysokim indeksie glikemicznym znajdziemy m.in.:

  • pierogi i uszka,
  • krokiety, 
  • ryby panierowane,
  • kluski z makiem,
  • ciasta (np. makowce, serniki) i desery (np. makówki, kutia, moczka), 
  • kompot z suszu.

 

Ryzykowne jest spożycie także takich produktów o wysokim indeksie glikemicznym jak:

  • jasne pieczywo,
  • ziemniaki,
  • alkohol.

 

CZYTAJ TAKŻE: Co wolno jeść przy cukrzycy? Dieta cukrzycowa bez tajemnic

Potrawy świąteczne dla cukrzyków

Większe pole manewru dla cukrzyków przy wigilijnym stole daje przygotowanie niektórych potraw przy wprowadzeniu zamienników klasycznych składników, kierując się niższym indeksem glikemicznym. I tak - pierogi, krokiety i ciasta można wykonać używając mąki razowej zamiast pszennej.

Słodzik zamiast cukru? Czy cukrzyk może jeść świąteczne ciasta?

Ksylitol i stewia mogą osłodzić ciasta zamiast cukru, gdyż nie powodują wzrostu glukozy we krwi. Chleb razowy i kasza mogą z kolei zastąpić ziemniaki na wigilijnym stole. Smażone ryby (np. w ziołach) bez dodatku panierki z bułki tartej będą dla cukrzyka o wiele lepszą alternatywą. Zalecany dla cukrzyków jest również umiar w piciu alkoholu, który może prowadzić nawet do 24 h po spożyciu do hiperglikemii.

CZYTAJ TAKŻE: Ryby a cukrzyca. Czy można je jeść i jakie najlepiej wybrać?

O co jeszcze cukrzycy powinni zadbać podczas świąt?

Dla cukrzyków ważne jest regularne jedzenie posiłków, zwłaszcza gdy przyjmują insulinę. Dobrze, by w każdym posiłku znajdowała się porcja surowych lub gotowanych warzyw. Napady głodu przed wigilią i obfitym posiłkiem zminimalizują z kolei śniadanie i drugie śniadanie. Z kolei po bogatych posiłkach, takich jak kolacja wigilijna, dobrze jest pamiętać o aktywności fizycznej, to może być np. długi spacer na świeżym powietrzu lub sesja ćwiczeń w domu.

CZYTAJ TAKŻE: Ksylitol i stewia a cukrzyca. Co lepsze i czy są bezpieczne?