• partner portalu
  • partner portalu
Partnerzy portalu

Święto obwarzanka - w weekend po raz pierwszy w Krakowie

W Krakowie odbędzie się po raz pierwszy Święto obwarzanka - wypieku od kilkuset lat produkowanego pod Wawelem. W sobotę i niedzielę będzie można spróbować tego pieczywa w różnych wariantach i nauczyć się jego wytwarzania.
  • Autor: PAP
  • Data: 26-05-2018, 09:35

Mistrzowie wypieków z Krakowa i okolic zaprezentują swoje wyroby na placu Szczepańskim i na Plantach - między ulicą Szczepańską a Szewską.

"Obwarzanek jest symbolem naszego miasta i kultowym elementem kulinariów krakowskich. Chcemy pokazać, jak może być wykorzystany, nie tylko jako przysmak zjedzony na szybko w drodze do pracy lub szkoły, ale też jako ważny składnik kuchni domowej" - podkreśla zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. "Należy mu się hołd i chcemy, aby wszyscy w kraju pamiętali o tym, że kiedy jedzą obwarzanka, to smakują coś, co zostało upieczone w Krakowie i nierozerwalnie kojarzy się z naszym miastem" - dodał.

Data święta jest nieprzypadkowa - nawiązuje do przywilejów nadanych przez Jana Olbrachta 26 maja 1496 roku, na mocy których obwarzanki mogli piec i sprzedawać tylko piekarze krakowscy.

Kilkanaście krakowskich restauracji zaprasza w sobotę i niedzielę na śniadanie z obwarzankiem w roli głównej. Podczas święta Mieczysław Czuma opowie, dlaczego "obwarzanek to uśmiech Pana Boga", a Ewa Wachowicz przedstawi rolę obwarzanka w kuchni polskiej.

Dzieci podczas warsztatów będą mogły nauczyć się pieczenia obwarzanków, a najmłodsi ich formowania z ciastoliny.

Rozstrzygnięte zostaną konkursy na najładniej upieczony i ozdobiony obwarzanek, najładniejszy rysunek obwarzanka, najpiękniejszy wyrób z ciastoliny oraz - skierowany do restauratorów - na najsmaczniejsze danie z obwarzankiem.

Na stoiskach na placu Szczepańskim i Plantach, oprócz obwarzanków, znajdą się także inne małopolskie specjały uznawane za dania tradycyjne zarówno przez Komisję Europejską, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W sobotnie po południe na scenie ustawionej na placu Szczepańskim wystąpi Marta Bizoń, a wieczorem artyści Piwnicy Pod Baranami. W niedzielę Krakowski Teatr Uliczny "Scena Kalejdoskop" wystawi "Eunikę w krainie cyrku".

Obwarzanek od 2010 r. jest wpisany na listę produktów UE objętych "chronionym oznaczeniem geograficznym".

Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków na terenie Krakowa i okolic pochodzą z 1394 roku. W rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi z lat 1388-1420 zachowała się z 2 marca 1394 roku następującą informacja: "dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz".

Tradycja wypieku obwarzanków krakowskich przetrwała do dziś. Są one sprzedawane na terenie całego miasta z charakterystycznych przeszklonych wózków - każdego dnia to ponad 100 tysięcy sztuk tego pieczywa.

Wytwarzany zgodnie z tradycyjną recepturą obwarzanek krakowski jest spiralnie zwinięty z dwóch lub trzech wałeczków ciasta. Jego kształt to pierścień, owal, rzadziej regularne kółko, bo ciasto jest ręcznie formowane.

Organizatorem wydarzenia jest miasto Kraków, a partnerem Żywe Muzeum Obwarzanka.

Powiązane tematy:

subskrybuj portalspozywczy.pl

Portal Spożywczy: polub nas na FacebookuObserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami naszego portalu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco!

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!