"To już końcówka zbiorów zbóż w województwach położonych na południu, zachodzie i wschodzie kraju. Sprawnie przebiegają także żniwa na północy kraju, gdzie zaawansowanie zbiorów można szacować na około 85-90 proc. Meldunki żniwne wskazują na sporo wyższe plony zbóż osiągane przez rolników od ubiegłorocznych. Dzięki sprzyjającej pogodzie w trakcie żniw, straty na jakości ziarna są minimalne" - napisano.

Izba pisze, że mimo jeszcze trwających żniw, rynkowa podaż ziarna jest mocno uszczuplona, aczkolwiek notowany wzrost cen wywołany bardzo małą podażą zbóż lokalnie wpłynął na nieco większą sprzedaż ziarna przez rolników.

Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż, liczą na eksport

"Niemniej jednak, rolnicy liczą na duży eksport zbóż w bieżącym sezonie i wsparcie cen ze strony firm eksportujących ziarno. Wydaje się, iż część rolników powinna być bardziej skłonna do sprzedaży zbóż już w II połowie września wraz z przygotowaniami do zbiorów kukurydzy na ziarno oraz koniecznością pozyskania środków na jesienne prace polowe" - napisano.

Izba pisze, że na razie jednak, notowane spadki cen ziarna na giełdach światowych i niechęć przetwórców do podnoszenia cen skupu zbóż generalnie wpływają na utrzymywanie się niewielkiej liczby ofert sprzedaży zbóż na rynku krajowym.