Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

UE: Pogłębiają się spadki cen zbóż

  • Autor: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł
  • Data: 23-02-2016, 15:30
Trzeci tydzień lutego przyniósł pogłębienie się tendencji spadkowej na paryskiej giełdzie. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na Euronext obniżyły się o 2,5 proc. do 146 EUR/tonę, a pszenicy o 1,5 proc. do 152,8 EUR/tonę - informuje FAMMU/FAPA.
UE: Pogłębiają się spadki cen zbóż
fot. shutterstock

W połowie tygodnia wystąpiło co prawda krótkotrwałe odbicie cen w górę, później jednak powróciły one do spadków. Było to odzwierciedleniem wzrostów na CBoT. Ogólnie jednak sytuacja na unijnym rynku zbóż i perspektywy na kolejny sezon są dobre. Według Strategie Grains, uprawy zbóż ozimych w UE są generalnie w dobrej kondycji, a straty mrozowe odnotowane w takich krajach jak Polska czy Litwa nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty. Na poziom cen, poza wysokimi zapasami i dobrymi perspektywami na następny sezon, wpływa też ostra konkurencja wśród eksporterów.

W trakcie tygodnia notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT nieznacznie umocniły się. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie wzrosły przez ostatni tydzień o 1,9 proc. do 143,9 USD/tonę, a pszenicy o 1 proc. do 169,8 USD/tonę. Wzrosty te są jednak najprawdopodobniej krótkotrwale. Nie były one spowodowane czynnikami fundamentalnymi. Prawdopodobnie wpłynęło na to odbicie na rynkach finansowych, co zainspirowało fundusze do wykupu części pozycji krótkich. Bilans zbożowy w skali globalnej jest jednak w dalszym ciągu stosunkowo „ciężki”. Warunki pogodowe dla upraw zbożowych na kontynencie Ameryki Południowej są dobre.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!