Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ukraina może zwiększyć zbiory o niemal 20 proc.

  • Autor: FAMMU/FAPA
  • Data: 15-03-2013, 09:47
W nadchodzącym sezonie Ukraina może zebrać 56 mln ton zbóż - zapowiada przedstawiciel ukraińskiego związku zbożowego. Ubiegłoroczna produkcja zbożowa kraju wyniosła 46 mln ton, co było przeciętnym wynikiem - informuje FAMMU/FAPA.

Tegoroczna zima jest łagodna, a straty mrozowe niewielkie. Szacuje się, że tylko od trzech do pięciu procent zbóż ozimych będzie wymagała przesiewów. Daje to podstawy do optymistycznych prognoz - o 10 mln ton wyższych w porównaniu z zeszłorocznym poziomem. Dzięki wysokim zbiorom kraj zwiększy swój potencjał eksportowy - z obecnych 22 mln ton do nawet 30 mln ton.

Według oficjalnych statystyk, w bieżącym roku areał upraw ozimych zbóż wynosi 9,2 mln ha, tj. o około 2,5% mniej niż 2012 roku. Należy jednak podkreślić wyjątkowo trudne warunki odnotowane podczas poprzedniej zimy, które spowodowały dotkliwe straty w zasiewach ozimych. Spowodowało to przede wszystkim spadek produkcji pszenicy ogółem. Ubiegłoroczne zbiory tego gatunku wyniosły 15,8 mln ton, co znalazło odzwierciedlenie w mniejszym eksporcie - ocenianym na 6,3 mln ton.

W nadchodzącym sezonie Ukraina spodziewa się wysokiej produkcji pszenicy - w przedziale od 19 do 21 mln ton, co pozwoli na realizację eksportu w wysokości 8-9 mln ton.

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!