Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ukraina spłaci dług wobec Chin eksportując kukurydzę

  • Autor: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł
  • Data: 02-02-2016, 15:26
1,2 mln ton ukraińskiej kukurydzy ma zostać wyeksportowane do Chin w ramach spłaty kredytu w wysokości 1,5 mld dolarów udzielonego w 2012 r. - informuje FAMMU/FAPA.
Ukraina spłaci dług wobec Chin eksportując kukurydzę
Transport 1,2 mln ton ukraińskiej kukurydzy trafi do Chin w ramach spłaty kredytu udzielonego w 2012 roku. fot. shutterstock

Ukraińsko-chińska transakcja wpłynęła na nastroje na rynku. W połączeniu ze znacznymi zapasami kukurydzy zgromadzonymi w Chinach oznacza to znaczny spadek zainteresowania zakupami zbóż na rynku światowym.

W ostatnim tygodniu stycznia ceny zbóż w kontraktach terminowych na Euronext w dalszym ciągu utrzymywały się na niskim poziomie zbliżonym do cen sprzed tygodnia. Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie wynosiły pod koniec tygodnia 164,5 EUR/tonę, a kukurydzy 154,5 EUR/tonę.

Pod koniec stycznia napływały też informacje o rozważaniu przez Rosję ewentualnego zredukowania lub nawet zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Biorąc pod uwagę silną deprecjację rubla, wspierającą eksport, oznaczałoby to istotną poprawę pozycji konkurencyjnej kraju na arenie międzynarodowej. Jednak w ostatni piątek rosyjski minister rolnictwa podał do wiadomości, iż obecnie nie widzi potrzeby dokonywania rewizji w systemie ceł, chyba, że wystąpią nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniałyby zmianę regulacji.

Niewielkie spadki cen w skali tygodnia wystąpiły na CBoT. Notowania kukurydzy w kontrakcie
marcowym były o 0,4% niższe niż przed tygodniem w wysokości 143,9 USD/tonę, a pszenicy – o
0,6% w wysokości 173,5 USD/tonę. Na nastroje na amerykańskim rynku w dalszym ciągu
wpływają słabe wyniki eksportu zbóż spowodowane silną pozycją dolara w relacji do pozostałych
walut, jak również ostrą konkurencją w światowym eksporcie.

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!