Na korektę przewidywanego wywozu ziarna zbóż wpłynęła zwiększona sprzedaż zagraniczna kukurydzy. Tegoroczne zbiory tego gatunku na Ukrainie są oceniane bardzo wysoko. Szybsze tempo zbiorów kukurydzy powoduje, że pierwsze partie z tegorocznej produkcji trafiają już na eksport.

W październiku br. udział pszenicy i kukurydzy w wywozie będzie zbliżony. Natomiast w listopadzie sprzedaż na rynki zagraniczne powinna być już zdominowana przez kukurydzę - ocenia minister.

Według oficjalnych danych, w pierwszych dwóch tygodniach października br. Ukraina wyeksportowała 1,4 mln ton zbóż, w tym 1 mln ton pszenicy i 293 tys. ton kukurydzy. Od początku bieżącego sezonu handlowego ukraiński wywóz zbóż wyniósł 7,4 mln ton, co oznacza 13 proc. wzrost w porównaniu do wyniku z analogicznego okresu poprzedniego sezonu handlowego.

Minister rolnictwa kraju poinformował także, że obecnie tempo żniw kukurydzy przyspiesza, po utrudnieniach, które spowodowała deszczowa aura we wrześniu br. Dwa pierwsze tygodnie października przyniosły znaczną poprawę pogody - było wystarczająco sucho by zintensyfikować zbiory. Dotychczas udało się zebrać 11,4 mln ton ziarna kukurydzy.

Najnowsze prognozy tegorocznej produkcji kukurydzy na Ukrainie są bardzo optymistyczne. Kraj szykuje się na rekordowe zbiory w wysokości od 29 do 30 mln ton. Potencjał eksportowy tego gatunku w sezonie 2013/14 jest szacowany na przynajmniej 16 milionów ton.