Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ukraina zwiększa eksport zbóż redukując zapasy

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst.: Reuters
  • Data: 17-02-2016, 10:17
Ukraińskie ministerstwo rolnictwa podniosło swoje szacunki eksportu zbóż z tego kraju w 2015/2016 r. o milion ton do 37 mln. Przede wszystkim ze względu na duży popyt na kukurydzę ze strony importerów oraz na oczekiwane, dobre zbiory w przyszłym roku - informuje FAMMU/FAPA.
Ukraina zwiększa eksport zbóż redukując zapasy
Ukraiński rząd zwiększa prognozy eksportu zbóż. fot. shutterstock

Wywóz kukurydzy z Ukrainy powinien sięgnąć 16,7 mln ton, pszenicy 16,5 mln oraz jęczmienia – 4 mln ton. Do tej pory, Ukraina sprzedała za granicę 24 mln ton zbóż, w tym 11,1 mln ton pszenicy oraz 8,9 mln ton kukurydzy. Zdaniem ministra, rosnący eksport kukurydzy powinien doprowadzić do redukcji zapasów końcowych do 2,8 mln z 4,1 mln ton, co nie powinno mieć znaczenia dla krajowego rynku.

Nieco inaczej podchodzi minister do perspektyw ukraińskiego rynku pszenicy. Kłopoty z oziminami (susza w trakcie siewów) każą resortowi przewidywać możliwe ograniczenia w redukcji zapasów kosztem wywozu, aby nie doprowadzać do zaburzeń w zaopatrzeniu rynku wewnętrznego. Co prawda szacunki obszarów, na których mogą być konieczne ponowne siewy, spadły z 42 do 20 proc., jednak pojawiły się problemy z wymrożeniem osłabionych roślin. Zdaniem resortu, w wypadku ponownych zasiewów na pierwszym miejscu wśród wyborów rolników będzie najprawdopodobniej kukurydza.

Minister nie chciał podać rządowej oceny przyszłorocznych zbiorów, ale w tej chwili analitycy szacują zbiory zbóż ozimych w 2016 r. na 20,7 mln ton wobec 23,4 mln w roku ubiegłym.

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!