Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Warmińsko-mazurskie: Powstaje siedem biogazowni rolniczych

  • Autor: PAP
  • Data: 15-01-2013, 09:33
Siedem biogazowni o łącznej mocy blisko 6,8 MW powstanie w tym roku przy gospodarstwach rolnych i hodowlanych w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował w poniedziałek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - informuje PAP.

Jak powiedziała PAP Beata Kowalska z WFOŚiGW w Olsztynie, budowa siedmiu rolniczych biogazowni będzie kosztować 65 mln zł, z czego 19,3 mln zł to unijne dofinansowanie.

Do końca roku takie obiekty powstaną w Upałtach Małych k. Giżycka, Głąbowie k. Rynu, Brzeźnicy k. Srokowa, Bykowie k. Korsz (o mocy 1 MW każda), Sławkowie k. Kętrzyna (0,5 MW) i Perkunowie k. Giżycka (0,49 MW). Natomiast instalacja w Boleszynie - jedyna funkcjonująca dotychczas w regionie - zostanie rozbudowana i zwiększy produkowaną moc z 1 MW do 1,8 MW.

Zdaniem Kowalskiej wzrost zainteresowania takimi inwestycjami wynika z podjętych przez Polskę zobowiązań wobec UE zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Jak dodała, Warmia i Mazury mają znaczny, lecz nie w pełni wykorzystywany potencjał do produkcji biomasy. Przeznaczenie przez gminy rolnicze po kilkaset hektarów pod uprawy energetyczne zwiększy rentowność gospodarstw i pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy.

Powstające biogazownie będą wykorzystywać do produkcji energii obornik i gnojowicę z własnych gospodarstw hodowlanych. Po przefermentowaniu mogą być one wykorzystywane jako nawóz. Substratem do wytwarzania biogazu będzie też kiszonka z kukurydzy oraz wywar gorzelniany.

W ramach Regionalnego Programu i Operacyjnego Warmia i Mazury na odnawialne źródła energii, w tym biogazownie, solary, geotermię, modernizację systemów ciepłowniczych i kotłownie od 2007 r. przyznano dotacje łącznej wysokości 61 mln zł.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!