Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Wzrasta zużycie oleju palmowego do produkcji biodiesla

  • Autor: FAMMU/FAPA na podst.: Oil World
  • Data: 19-02-2016, 15:27
W 2016 roku na świecie, podobnie jak rok wcześniej podstawowym surowcem do produkcji biodiesla będzie olej palmowy, który zostanie użyty w ilości 9,8 mln ton (32 proc. udział) oraz olej sojowy 8,6 mln ton (28 proc. udział) - informuje FAMMU/FAPA.
Wzrasta zużycie oleju palmowego do produkcji biodiesla
fot. shutterstock

Użycie oleju palmowego od 2011 roku prawie podwoiło się, a prognozuje się, że jego przyrost stosowania wobec roku 2015 powinien być znaczny tj. ponad 11 proc. (przy spadku użycia w poprzednim roku). Udział oleju rzepakowego w globalnej produkcji biodiesla będzie w br. na poziomie 6,6 mln ton (21 proc.), a w jego użyciu liderem tradycyjnie pozostanie Unia Europejska, bowiem przypadnie na nią około 5,8 mln ton (-3 proc.) tego oleju zastosowanego do produkcji biodiesla. W bieżącym, 2016 roku wobec poprzedniego powinno zmniejszyć się zużycie oleju rzepakowego do biodiesla na świecie (-3,3 proc.) oraz w Unii (-2,2 proc.).

Należałoby odnotować istotny wzrost roli stosowania oleju smażalniczego na świecie oraz w Unii Europejskiej. Od 2010 roku jego globalne zużycie wzrośnie z około 1 mln ton do około 2,4 mln ton w br., natomiast w samej Unii w analogicznym okresie prawi podwoi się do około 1,24 mln ton (+3 proc. wobec 2015 roku). Podobnie globalne zastosowanie łoju (8 proc. udział) do wytwarzania biodiesla podwoi się z około 1 mln ton do około 2,4 mln ton w 2016 roku.

W UE drugim surowcem stosowanym po oleju rzepakowym do produkcji biodiesla będzie olej palmowy, którego zużycie powinno zwiększyć się w br. o 2 proc. do 3,4 mln ton. W UE na trzeciej pozycji użycia powinien znaleźć się olej smażalniczy, a Europa była i pozostanie największym jego użytkownikiem w stosowaniu do produkcji biodiesla.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!