Wzrasta zużycie oleju palmowego do produkcji biodiesla
- Autor: FAMMU/FAPA na podst.: Oil World
- Data: 19-02-2016, 15:27

Użycie oleju palmowego od 2011 roku prawie podwoiło się, a prognozuje się, że jego przyrost stosowania wobec roku 2015 powinien być znaczny tj. ponad 11 proc. (przy spadku użycia w poprzednim roku). Udział oleju rzepakowego w globalnej produkcji biodiesla będzie w br. na poziomie 6,6 mln ton (21 proc.), a w jego użyciu liderem tradycyjnie pozostanie Unia Europejska, bowiem przypadnie na nią około 5,8 mln ton (-3 proc.) tego oleju zastosowanego do produkcji biodiesla. W bieżącym, 2016 roku wobec poprzedniego powinno zmniejszyć się zużycie oleju rzepakowego do biodiesla na świecie (-3,3 proc.) oraz w Unii (-2,2 proc.).
Należałoby odnotować istotny wzrost roli stosowania oleju smażalniczego na świecie oraz w Unii Europejskiej. Od 2010 roku jego globalne zużycie wzrośnie z około 1 mln ton do około 2,4 mln ton w br., natomiast w samej Unii w analogicznym okresie prawi podwoi się do około 1,24 mln ton (+3 proc. wobec 2015 roku). Podobnie globalne zastosowanie łoju (8 proc. udział) do wytwarzania biodiesla podwoi się z około 1 mln ton do około 2,4 mln ton w 2016 roku.
W UE drugim surowcem stosowanym po oleju rzepakowym do produkcji biodiesla będzie olej palmowy, którego zużycie powinno zwiększyć się w br. o 2 proc. do 3,4 mln ton. W UE na trzeciej pozycji użycia powinien znaleźć się olej smażalniczy, a Europa była i pozostanie największym jego użytkownikiem w stosowaniu do produkcji biodiesla.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Indonezja wstrzymuje eksport oleju palmowego, ceny wzrosną
-
KOWR: Polska potrzebuje więcej rzepaku niż jest w stanie wyprodukować
-
Indonezja: koniec z eksportem surowego oleju palmowego
-
Helio eliminuje olej palmowy
-
PSPO: Ceny olejów roślinnych mogą wzrosnąć do końca roku o 8%
-
PSPO: rekordodowy przerób rzepaku
-
Prezes POLBISCO: nie ma zakazu stosowania oleju palmowego
-
Producent sucharków rezygnuje z oleju palmowego w produktach
-
Dlaczego masło jest twardsze niż kiedyś?
-
Branża olejarska: w 2020 r. przerobiono ponad 3 mln ton rzepaku
komentarze (0)